• Report č.7

• 01.07.2013 13:44
      • Utorok 25.6.2013
      •  O 8:30 sa účastníci opäť stretli na miestnych školách podľa harmonogramu rozdelenia SOL a program pobytu ďalšieho dňa je podobný ako predošlý deň. Od 8:30 prebiehali aktivity, ktoré boli zamerané na CLIL metódu.

Vyučujúci aj žiaci, nezávisle od seba, boli podelení do tried na Pilton Community College ( viac info v angličtine nájdete na www.piltoncollege.co.org ), na Pilton Bluecoat Junior School (viac info na www.piltonbluecoat.devon.sch.uk ) a na Braunton Caen  Community Primary School ( viac info na www.braunton-caen-primary.devon.sch.uk ), kde sa ich opäť ujali vyučujúci John Davies, Paul Mulligan a Jeremy Cooper, a na základe záujmu o jednotlivé predmety boli účastníci rozdelení na skupiny podľa predmetov a rozvrhu hodín: dejepis, prírodné vedy, fyzika, geografia, matematika, literatúra, nemecký jazyk, anglický jazyk, telesná výchova, výtvarná výchova, hudobná výchova, výpočtová technika. Na základe požiadaviek účastníkov boli urobené ešte menšie úpravy v rozvrhu, aby pozorované hodiny ladili so zameraním každého účastníka.

Návšteva a pobyt na vyučovaní v miestnych školách je pre účastníkov kľúčovým faktorom splnenia podmienok vzdelávania v oblasti metódy výučby CLIL, ktorá bude následne aplikovaná na domovskej škole.

Účastníci si mali možnosť pozrieť ako prebiehajú jednotlivé hodiny, metódy vyučovania, diskutovať s nimi o výhodách, prípadne nevýhodách jednotlivých metód, ktoré ich kolegovia v zahraničí používajú, pozrieť a požičať si učebnice a nadviazať s nimi dlhodobú spoluprácu výmenou kontaktov, ktorá by mohla byť rozvíjaná aj následne po ukončení projektu a samotného pobytu.

Účastníci pokračovali v zaznamenávaní priebehu jednotlivých hodín počas vyučovania, a po ukončení vyučovania sa o 16:30 celá skupina opäť stretla so školiteľmi Mattom, Fredom a Markom, kde sa v rámci reflexie a spätnej väzby vyjadrili k obsahovej, formálnej a metodickej stránke vyučovania, a zároveň porovnali odlišnosti a podobnosti s vyučovacím procesom na Slovensku.

Zlepšovanie jazykových zručností je tiež veľmi dôležitou súčasťou celého pobytu. Preto všetky aktivity, ktorých sa učitelia aj žiaci zúčastňujú, sú predmetom rozborov a diskusií v triedach v priestoroch inštitúcie SOL. Tento postup poskytuje dostatočný priestor na následné uvedomovanie si otázok o javoch, ktoré si vyžadujú dôkladnejšie vysvetľovanie, alebo precvičenie, aby tieto mohli byť prakticky využité vo vyučovaní. Účastníkom držíme palce, aby zvládli náročné úlohy a úspešne dokončili úlohy, ktoré ich ešte čakajú.