• Report č.9

• 01.07.2013 13:40
      • Štvrtok 27.6.2013
      • O 8:30 sa účastníci stretli pred školou a podľa harmonogramu SOL program pobytu pokračoval ďalšou návštevou miesta, úzko spojeného s hlavnou témou – VODOU. Aktivity počas návštevy aj počas poobedňajšej výučby v triede boli samozrejme zamerané na CLIL metódu a medzipredmetové vzťahy.

Vychádzajúc z hlavnej témy – VODA, skupina odcestovala do ústia rieky Lyn, kde sprievodca Tim oboznámil účastníkov s miestnou históriou, ktorá sa spája s katastrofickou povodňou z roku 1952, kedy valiaca sa voda z prudkého lejaku zmietla desiatky domov, budov v mestečku Lynmouth a zahynulo 34 ľudí. Voda od tých čias je v miestnych riekach regulovaná, a zároveň využívaná ako energia v miestnej malej vodnej elektrárni, ako aj na pohon malej železničky, ktorá preváža návštevníkov z mestečka Lynmouth do mestečka Lynton, s prevýšením cca 350 m. Je to miestna a veľmi jedinečná atrakcia.

S príbehom tragédie v tomto mestečku je spojená aj pieseň, ktorú sa účastníci naučili a môžu využiť v prepojení s hudobnou výchovou a vyučovania histórie, geológie, geografie, prírodopisu, aj občianskej a výtvarnej výchovy. Súčasťou poznávacej exkurzie bola aj prehliadka miestneho kostola sv. Mary a miestnej architektúry, fauny a flóry. Zvláštnosťou je napríklad prítomnosť paliem napriek zemepisnej šírky, kde táto časť Británie leží. Na západnom pobreží Atlantiku v tejto zemepisnej šírke v zime mrzne, ale tu, vplyvom teplého Golfského prúdu sú teploty celý rok pomerne vyrovnané a preto sa tu dobre darí aj teplomilným rastlinám, ako sú palmy. Cestou naspäť do centra SOL v Barnstaple skupina mala tiež možnosť vidieť pozostatky historickej miestnej železnice budovanej v prvej polovici 20. storočia, ktorej súčasťou boli aj viadukty. Z týchto sa zachovali už len asi dva, z ktorých jeden sme cestou mali možnosť vidieť. Železnica už od konca 80-tych rokov minulého storočia nefunguje. Zanikla v dôsledku rozmachu autodopravy. Zachovali len cca 5 km trať s parnými lokomotívami a funguje ako miestna atrakcia, podobne ako stará železnička pri Čiernom Balogu na Slovensku.

Po obedňajšej prestávke a návrate do triedy v SOL sme pokračovali s aktivitami, ktoré učitelia môžu aplikovať na svojich hodinách so žiakmi na domovskej škole v NZ. Výsledkom každej práce v teréne, teda návštevy akéhokoľvek miesta, je analýza pozorovaného, rozšírenie slovnej zásoby, ktorou účastníci popisujú to, čo na exkurzii videli a aktivity, ktoré robili. V našom prípade to bolo pokračovanie komplexnej témy VODA a popis všetkého, čo sa vody týkalo v priebehu doobedňajšieho pozorovania a činností. Opäť individuálnou prácou, prácou v pároch, malých skupinkách a následne prezentáciou výsledkov pred celou skupinou si účastníci precvičovali metodiku, ktorá najlepšie zodpovedá vzdelávaciemu procesu. Týmto spôsobom za učiaci najlepšie naučí novú slovnú zásobu, ale aj rozvíja schopnosť analyzovať a sumarizovať videné, počuté a zažité. Výsledkom celodennej práce boli mini-projektové prezentácie.

Účastníci tiež pokračovali s vyplnením ďalších dvoch častí formulára z predošlého dňa o súčastiach CLIL, ktorý každý účastník vyplnil samostatne a potom v malých skupinkách porovnávali spôsoby využívania a aplikovania súčastí metódy CLIL na svojich hodinách na domácej škole v Nových Zámkoch.

V nadväznosti s výslednou prezentáciou činností dňa dostali účastníci úlohu, ktorou sa majú pripraviť na aktivitu na ďalší deň – premyslieť si charakteristické znaky, ktorými by bolo možné predstaviť SR na tričku.