• Report č.10

• 01.07.2013 13:41
      • Piatok 28.6.2013
      • 8:45 sa účastníci stretli v škole SOL. Lektor Mark rozdelil účastníkov do 3 skupín, v ktorých sa mali dohodnúť na 9 veciach, ktoré najviac charakterizovali Slovensko. Po dohode v menších skupinkách mali rozhodnúť ako celá skupina, ktorých 9 charakteristických čŕt použijú a v akej forme ich zobrazia na tričku. Výsledná grafická úprava by mala byť realizovaná po návrate do domovskej školy a vytlačená na tričkách, ktoré môžu byť použité ako prezentácia Slovenska pre zahraničných partnerov školy – žiakov aj učiteľov. Mark tiež upozornil na pyramídu postupnej činnosti v triede, kde z metodického hľadiska je veľmi dôležité, aby žiaci mali priestor na individuálnu prípravu (táto bola urobená v rámci domácej úlohy), ktorá pokračuje prácou v pároch, alebo v menších skupinkách (3-4). Táto vyústi v celo-skupinovej práci ako finálny výstup činnosti, ktorý môže byť prezentovaný rôznymi spôsobmi, napr. prezentáciou projektu, prezentáciou napísaného textu, alebo spoločne vytvorenou vecou. Takáto práca vyžaduje rôzne zručnosti, napr. tolerovanie nápadov, názorov a návrhov spolužiakov, hlasovanie za spoločné záujmy, určenie si vedúceho skupiny, vzájomné rešpektovanie sa, priznať si svoje omyly a iné.

Po ukončení tejto úvodnej aktivity sa lektor vrátil k hlavnej téme celého kurzu – k vode. Vysvetlil čo bude náplňou dnešnej návštevy ďalších miest v blízkom okolí a upozornil na niektoré úkazy, ktoré si účastníci majú všímať a zaznamenávať, aby v ďalšej časti mohli tieto informácie spracovať a využiť ako podklad k ďalším aktivitám v triede so žiakmi. Aktivity počas celého dňa boli samozrejme opäť zamerané na metódu CLIL a medzipredmetové vzťahy.

Skupina odcestovala do pobrežného mestečka Instow, kde vďaka prílivu mali možnosť využiť na ďalšiu prepravu malú motorovú kompu do mestečka Appledore. Učitelia dostali úlohu pozorovať a prípadne fotograficky zaznamenať označenia domov a uvažovať nad možnosťou spôsobov využitia týchto pozoruhodných umeleckých výtvorov vo vyučovaní.

Mestečko je tiež známe svojou stanicou záchranných člnov, ktorú skupina navštívila a vypočula si informáciu o činnosti stanice, záchranárov a lodí od vedúceho stanice, pána Coxa.

Po prehliadke, priebežnej konverzácii so školiteľom a rozširovaní slovnej zásoby v spojitosti s popisom pozorovaných zvláštností mestečka, sa skupina aj s lektorom zastavila v miestnej typickej reštaurácii na obed, kde si zároveň vytvorili vyučovacie prostredie a pokračovali v rozbore posledných dvoch častí formulára z predošlých dní o súčastiach CLIL, ktorý každý účastník vyplnil samostatne a potom v malých skupinkách porovnávali spôsoby využívania a aplikovania súčastí metódy CLIL na svojich hodinách na domácej škole v Nových Zámkoch.

Medzičasom nastal odliv a voda, po ktorej sa skupina pred pár hodinami priplavila na motorovej kompe, sa stratila z celého zálivu. Táto skutočnosť bola dobrým základom na zopakovanie a utvrdenie si slovnej zásoby o prírodnom úkaze odlivu a prílivu.

Cestou naspäť do centra SOL v Barnstaple, skupina mala tiež možnosť vidieť mestečko Bideford, ktoré je charakteristické medzinárodným prístavom a tu tiež má SOL svoje vyučovacie priestory a hostiteľské rodiny pre účastníkov kurzov.

Po návrate do triedy v SOL skupina pokračovala s aktivitami, ktoré učitelia môžu aplikovať na svojich hodinách so žiakmi na domovskej škole v NZ. Výsledkom každej práce v teréne, teda návštevy akéhokoľvek miesta, je analýza pozorovaného, rozšírenie slovnej zásoby, ktorou účastníci popisujú to, čo na exkurzii videli a aktivity, ktoré robili. V našom prípade to bolo pokračovanie komplexnej témy VODA a popis všetkého, čo sa vody týkalo v priebehu dnešného pozorovania a dnešných činností. Opäť individuálnou prácou, prácou v pároch, malých skupinkách a následne prezentáciou výsledkov pred celou skupinou, si účastníci precvičovali metodiku, ktorá najlepšie zodpovedá vzdelávaciemu procesu.

Lektor rozdal účastníkom nakopírovaný materiál na prípravu na činnosti na ďalší deň. Príprava sa týkala histórie a legiend o kráľovi Artušovi, čarodejníkovi Merlinovi a čarovnej sile šable Excalibur, ktoré sú spojené s mestečkom Tintagle v Cornwal. V rámci niekoľkých aktivít sa účastníci oboznámili s popisom vlajok jednotlivých grófstiev keltského obdobia Anglicka, ktoré sú používané aj v dnešnej dobe a keltskými názvami týchto grófstiev na porovnanie so súčasnými názvami. Aktivity boli doplnené aj mapou Anglicka z tohto obdobia. Lektor opäť zdôraznil prepojenosť jednotlivých činností a aktivít na rôzne školské predmety, ich prepojenosť a výučbu metódou CLIL.

Účastníci sa po skončení ďalšieho náročného dňa o 18:00 rozišli do svojich hostiteľských rodín, kde opakovane prebiehalo upevňovanie slovnej zásoby z tém, ktoré sa v priebehu dňa naučili a dopĺňanie informácií zo strany hostiteľských rodín k jednotlivým témam.