• Letíme do anglického Barnstaple

• 04.03.2024 20:12
      • 18.6.2013
      • Čas: 02.00 hod., zraz - pred ZŠ Hradná

Do Anglicka sme leteli z Viedne lietadlom, učitelia i žiaci, a pristáli sme na druhom najväčšom letisku v Európe – Heathrow. Samotná cesta bola zážitkom. V Londýne na nás čakal autobus a my sme sa vybrali na cca 300 km dlhú púť do nášho prechodného bydliska a novej školy. Prvou zastávkou bolo Salisbury, mestečko, v ktorom bol prenádherný chrám. Žiaľ, nemohli sme ho navštíviť, lebo bol práve v rekonštrukcii. Čo nás ale upútalo, zaujalo a veľmi sa nám páčilo ? Nenútenosť a samozrejmosť, s akou si mládež i dospelí  po vyučovaní alebo po práci posadali na trávniky v parku, desiatovali, bavili sa navzájom a my sme pociťovali úžasnú priateľskú atmosféru a uvoľnenosť. Keď odchádzali, neostala na tráve ani smietka. Nám sa o tom môže iba snívať, hoci by sme veľmi chceli, aby sa to zmenilo. Možno, že so zmenou začneme práve my. Nepremeškali sme ani príležitosť „ zatelefonovať “ si z typických anglických telefónnych búdok.

Stonehenge je známy širokej verejnosti po celom svete. My sme ho videli na vlastné oči, zažili sme jeho mysterióznu atmosféru a pozorovali sme karavany, ktoré sem prichádzali z rôznych kútov sveta. Nebolo ich málo – Japonci, Arabi, Indovia, Američania.... O tri dni mal totiž nastať letný slnovrat a jedna z mnohých teórií je, že Stonehenge bolo akési observatórium s najstaršími slnečnými hodinami z obdobia 2600 rokov pr.n.l. Obrovské megality nestrácajú nič zo svojho dávnovekého tajomstva ani dnes. Túžili sme sa ich dotknúť, ale sme nemohli, lebo boli ohradené. Ďalším prekvapením bolo, že sa nachádzali asi 50 metrov od frekventovanej cesty. Na vlastné oči sme videli kňažku – druidku vo funkcii miestnej sprievodkyne. Unavení, trochu zmĺknutí z prežitých dojmov, sme nastúpili do nášho autobusu a zastavili sme sa až v Barnstaple, kde si nás „rozobrali “ hostiteľské rodiny.

Nabudúce : Ako sme sa stali najzaujímavejšou atrakciou Barnstaple