• Deň druhý

• 04.03.2024 20:10
      • 2. Ako sme sa stali najzaujímavejšou atrakciou Barnstaple

• Prvá cesta do školy – úplne iné domčeky ako u nás, rozdielne v meste a zástavbovej časti. Zaujalo nás, že boli prakticky všetky v prenájme, nakoľko Angličania veľmi často cestujú za prácou na rôzne miesta, a preto sa nefixujú sa svoje domovy tak, ako my.

Prvá vyučovacia hodina: fantastickí učitelia, ktorých sme volali jednoducho: Kirsty, Phil. Dospelí mali svojho lektora Matta. Hneď si nás získali mimoriadne srdečným prístupom a nekonvenčným zoznámením sa. Bola to vlastne prvá výučbová lekcia, v ktorej sme prezradili o sebe to najpodstatnejšie - od rodiny až po naše súkromné koníčky. Zároveň sme  aj my dostali informácie o našich lektoroch i o meste Barnstaple. Nebolo to samoúčelné, lebo hneď nasledovala naša prvá úloha. Každý z nás dostal do rúk papier s otázkami o meste, na ktoré sme museli nájsť odpovede podľa mozaiky na dlažbe. Nachádzala vonku, neďaleko školy. Nám napadlo, že by sme si vedeli hneď predstaviť naše námestie v podobnom štýle. Je to nielen zaujímavé, pekné, poučné, ale zároveň i propagačné. Predstavte si, že sme z týchto informácií vytvárali celé vety a podávali ucelenú správu o meste – po anglicky.

No a teraz o tom, ako sme sa stali najzaujímavejšou atrakciou !

Popoludní sme boli v múzeu, kde sme videli fantastické exponáty z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Nasledovalo prvé prekvapenie. Po prehliadke sme vyšli von a už z diaľky sme videli zvláštnu dlhú postavu v smokingu s vysokým klobúkom - cylindrom na  hlave. Hurá! - bol to náš sprievodca Tom. Upriamil na nás pozornosť celého mestečka. Že ako ? Prešiel s nami významné miesta v mestečku a pri každom z nich silno zakričal oujeeeeeeee oujeeeeeeeej ! S takou intenzitou, že sa za nami otáčali hlavy všetkých okoloidúcich. Hneď im oznámil, že sme zo Slovenska a pri viacerých pamätihodnostiach sme odpovedali na zvedavé otázky domácich. Takto sme sa zaslúžili o to, že v mestečku Barnstaple sa dozvedeli o Slovensku, o našom meste a o našej škole.

Nabudúce Druhá svetová vojna – Vylodenie v Normandii