• Ing. Gréta Korpádiová - koordinátorka a garant projektu

• 09.10.2013 09:25
      • Streda 19.6.2013
      • 19.6.2013 - Streda

Začiatok vyučovania bol o 8:40 a výučba trvala do 12:15 / UNPLUGGED hodina s Matt-om  ( s jednou prestávkou na čaj )

Programom bolo zoznamovanie sa a „ ice-breakers “ s Mattom, išlo o navodenie atmosféry kde je každému jasné kto je ten druhý a komunikácia bola odstupňovaná podľa úrovne znalostí angličtiny, keďže skupina je nehomogénna.

Aktivity, na ktoré sme sa zamerali boli nasledovné:

Matt s popisom Devonu ako regiónu s bohatou históriou, prepojenie na historické fakty o Veľkej Británii a v rámci medzipredmetových vzťahov sa jednalo o prepojenie anglického jazyka s dejepisom, metodicky spracované na formát vytvorenia dotazníka a odpovedí, formou T/F, Y/N questions a tiež otvorené otázky .

Neskôr to boli cvičenia zamerané na aktivity, ktoré vyučujúci radi vykonávajú vo svojom voľnom čase, zhrnutie 5 činností, ktoré sa spájajú s každým z účastníkov a následné prepojenie na zvyky a voľnočasové aktivity v Británii ( interkultúrne prepojenie a zároveň náväznosť na jednu z nosných tém v anglickom jazyku – moje záľuby a voľný čas )

Nasledovali aktivity ako „Nájdi niekoho, kto.... na precvičovanie otázok a odpovedí v predprítomnom čase a vyvodenie sumáru, aký počet ľudí sa čím zaoberá, porovnávanie výsledkov pracovného hárku s údajmi ako je to v Británii s podobnými aktivitami a v akom veku ľudia menia svoje voľnočasové činnosti.

Ďalšou súčasťou tém bolo aj stravovanie –  obed, ktorý účastníci mali bol podkladom pre definovanie stravovacích zvyklostí a odlišností dvoch kultúr, a odlišnosti v oboch krajinách. Účastníci tiež porovnávali jedlá, ktoré už skúsili v hostiteľských rodinách a porovnávali typické jedlá na raňajky, obed a večeru v oboch krajinách.

Neoddeliteľnou súčasťou hodín bol aj praktický nácvik fráz a zručností, ktoré sa v hostiteľských rodinách  dajú aplikovať pri dorozumievaní a pri každodenných činnostiach – prirodzene tak, ako ich účastníci aplikujú aj v domácom prostredí v materinskom jazyku.

Nácvik zdvorilostných fráz ako napr: Can I have ...., Could I have ...., Can you... please?

Obedňajšia prestávka

12:45 – 13:30 – v poobedňajších hodinách sa výučba presunula do Barnstaple History Museum, kde na základe sprievodcovho komentára mali účastníci za cieľ spracovať interaktívno-zážitkovou formou historické údaje a fakty, v závislosti od ich výberu. Práca účastníkov individuálna a vo dvojiciach.

13:30 – 15:00 – Prehliadka mesta s lektormi  Timom a Tomom, prepojenie s predmetom geografia a história, s cieľom ukázať pohľad na miesto kde žijeme trocha iným, netradičným spôsobom. Najvýznamnejšie miesta sú súčasťou fotodokumentácie.

15:00 – 17:00 – Po prehliadke nasledovala krátka prestávka pri radnici a potom mali účastníci za úlohu doplniť, na základe spomínaných faktov a údajov dotazník, kde bol hlavný dôraz kladený na vyvodenie faktov z počutého textu – odborného výkladu sprievodcov .

17:30 – v tomto čase si hostiteľské rodiny začali účastníkov preberať na mieste určenia v priestoroch školy a po krátkom presune do hostiteľských rodín sa pokračovalo v programe priamou účasťou individuálne v rodinách.

Večera v rodinách

19:30 – po zadaní úloh z výučby majú účastníci za úlohu podobným spôsobom, ako im bolo v škole predstavené, zistiť čo najviac údajov o hostiteľskej rodine a postupovať podľa vopred určeného návodu ( task based conversation practice )