• Report č.3

• 01.07.2013 13:47
      • Štvrtok 20.6.2013
      • Doobedňajšia výučba prebiehala podobne ako počas predchádzajúceho dňa v čase od 8:40 do 12:15 / UNPLUGGED s Mattom, neskôr s Timom a Tomom (1 prestávka na čaj )

Aktivity, ktoré boli vo výučbe na CLIL metódu zamerané, boli nasledovné:

1)      V skupinách a vo dvojiciach sa reálie, ktoré účastníci zistili od hostiteľských rodín a ich príslušníkov, spracované v písomnom aj elektronickom formáte, použili počas výučby k prezentácii skutočností. Prvky spoločných znakov a prienikové znaky boli predmetom rozhovorov či už u učiteľov alebo v samostatnej skupine žiakov.

2)      Slovná zásoba sa obohacovala použitím vhodného materiálu na elektronickej báze alebo aj v printovej verzii, za účelom rozširovania slovnej zásoby v danej oblasti. V prvom rade je to téma rodina, kultúrne odlišnosti a spoločné fenomény, následne kultúrne dedičstvo a z toho vyplývajúce ponímanie miesta, kde hosťujúce rodiny žijú.

3)       V súvislosti s témou ochrany životného prostredia bola navodená situácia – Návšteva pobrežia Atlantického oceánu, kam sa vyučujúci a aj žiaci v neskorších hodinách presunú na prácu do terénu. Zhrnutie prehľadu živočíchov a rastlín, nachádzajúcich sa v danej oblasti bola témou druhej časti prípravy.

4)            Z historického hľadiska lektor Matt pripravil vyučujúcich a v dvoch skupinách učitelia/lektori pripravili aj žiakov na neskorší výlet do mestečka Woolacombe, ktoré zohralo významnú rolu v časoch druhej svetovej vojny. Poskytnutím rozšírených a podrobných informácií o danej lokalite a prepojením na prezentáciu na interaktívnej tabuli sa mali účastníci možnosť vopred pripraviť na oblasť, na ktorú sa chystajú zamerať sa. Podľa modelu „task based learning“ boli účastníkom poskytnuté pracovné hárky, kde sa informácie o znalostiach, zatiaľ len teoretických, overovali kvázi testovou formou. Podklady pre vyučujúcich sú pripravené vo výstupných formátoch Powerpoint a Pdf pre ich následné zúžitkovanie počas ich práce po návrate na domovskú školu, resp.na hosťujúcej základnej škole je možné na uvedené fakty nadviazať.

5)         12:15 – 12:45 Obedňajšia prestávka bola v uvedenom čase pre všetkých účastníkov

6)    12:45 –17:00 v uvedenom čase sa výučba presunula do terénu a prostredníctvom odborného sprievodcovského výkladu sa teoreticky získané informácie utvrdzovali priamo na miestach, ktoré znamenali významnú súčasť histórie počas druhej svetovej vojny. Foto dokumentačný a video materiál zo spomenutých miest je súčasťou príloh.

Približne od 18:00 hodiny si hostiteľské rodiny vyzdvihli účastníkov, ktorí majú za úlohu po večeri s členmi rodín prebrať niektoré fakty a z uvedeného zistiť, nakoľko je história súčasťou života miestnych obyvateľov.