• Report č.8

• 01.07.2013 13:42
      • Streda 26.6.2013
      • O 8:30 sa účastníci opäť stretli na miestnych školách a zúčastnili sa na rôznych hodinách podľa vlastnej aprobácie a predmetov, ktoré učia na domácej škole v Nových Zámkoch a podľa harmonogramu rozvrhu miestnych škôl a rozdelenia SOL. Na hodinách sa aktívne zapájali ako asistenti učiteľa, pozorovali činnosť žiakov a pomáhali im v prípade potreby. Po skončení hodiny mali možnosť konzultovať s jednotlivými učiteľmi, na ktorých hodinách sa zúčastnili, metódy, ktoré používali a jednotlivé situácie, ktoré sa počas hodiny vyskytli a bolo ich treba riešiť. Program pobytu dňa ďalej prebiehal podobne ako predošlý deň.

Po obedňajšej prestávke o 13:15 sa účastníci opäť zhromaždili v triede v inštitúcii SOL aj so školiteľom Markom Andrewsom a zhrnuli svoje poznatky z doobedňajších vyučovacích hodín. Potom pokračovali s ďalšími aktivity, ktoré boli zamerané na CLIL metódu.

So školiteľom Markom sa skupina začala sústrediť na centrálnu tému – voda. Vychádzajúc z tejto témy Mark vyzval učiteľov, aby sa pozreli von oknom na miestnu rieku Taw, ktorá bola v stave prílivu a v skupinách spísali výrazy, ktoré rieku charakterizujú. Po práci v menších skupinách sme sa vrátili k práci v celej triede, zhromaždili všetky slová, k nim pridal niekoľko dôležitých výrazov aj školiteľ a znova v menších skupinách účastníci skompletizovali krátky popis rieky v súvislých vetách. Z metodického hľadiska je tento postup veľmi dôležitý a preto je tiež dôležité, aby si ho účastníci - učitelia uvedomili a uplatňovali vo vyučovaní. S témou VODA boli spojené všetky ďalšie aktivity dnešného doobedia v triede. Mark ukázal projektové práce miestnych študentov o prílive a odlive, video nahrávku časti CLIL vyučovacej hodiny z triedy v Rumunsku, tiež z video nahrávky si účastníci vypočuli Tima Herdona, ktorý hovoril o vyučovaní tínedžerov metódou CLIL (viac informácií na www.oupeltglobalblog.com) a o pomenovaní „SOFT“ a „HARD“ CLIL a rozlišovaní týchto dvoch spôsobov využívania metódy CLIL. Následne školiteľ rozdal účastníkom formulár o súčastiach CLIL, ktorý každý účastník vyplnil samostatne a potom v malých skupinkách porovnávali spôsoby využívania a aplikovania súčastí metódy CLIL na svojich hodinách na domácej škole v Nových Zámkoch.

Tento formulár má 6 častí, ktoré budú dopĺňané postupne v priebehu ďalších dvoch dní.

15:30 – 17:30 – poobedňajšie CLIL aktivity v teréne

V rámci hlavnej témy – VODA, celá skupina odcestovala do neďalekého Brauntonu. Spoločne navštívili múzeum Surfingu, Prírodopisné múzeum a Historické múzeum. V každom z nich si účastníci cielene hľadali témy a výstavky, ktoré by mohli spojiť so svojimi predmetmi a zaznamenávali si obsahovú stránku a typ aktivity, ktoré budú môcť aplikovať na svojich hodinách v NZ.

Potom skupina pokračovala v ceste do ďalšieho malého mestečka, Croyde, kde pozorovali odliv oceánu. V spojitosti s environmentálnou výchovou zbierali na pobreží materiály, ktoré nepatrili do prirodzeného prostredia pobrežia a spoločne zisťovali aké sú to predmety, ich pôvod a spôsob akým sa na pobrežie dostali. V rámci prírodopisu si spoločne pomenovávali prirodzené súčasti pobrežia, ako rôzne rastliny, živočíchy, geologické útvary a pod.

17:30 – návrat do hostiteľských rodín – účastníci diskutujú svoje pozorovania z návštevy Croydu s členmi hostiteľských rodín a prežívajú spoločne večer v rodine.

Zlepšovanie jazykových zručností je veľmi dôležitou súčasťou celého pobytu. Preto všetky aktivity, ktorých sa učitelia aj žiaci zúčastňujú, sú predmetom rozborov a diskusií priamo na navštívených miestach, alebo v triedach v priestoroch inštitúcie SOL. Tento postup poskytuje dostatočný priestor na následné uvedomovanie si otázok o javoch, ktoré si vyžadujú dôkladnejšie vysvetľovanie, alebo precvičenie, aby tieto mohli byť prakticky využité vo vyučovaní.