• Základná škola, Hradná 22, Nové Zámky - Projekt Moderná výučba v modernej škole

• 09.10.2013 09:03
      • Začiatky
      • Síce s oneskorením, ale predsa sme sa dočkali ! Projekt Moderná výučba v modernej škole je skutočnosťou a stal sa každodennou súčasťou nášho školského života. Náročnou na čas pre všetkých učiteľov, lebo pravidelné vzdelávanie v stredu popoludní, v sobotu a v čase prázdnin si vyžaduje veľa odriekania na úkor súkromného a rodinného života, nespomínajúc náročnú prípravu na vyučovanie. Všetci zainteresovaní si však uvedomujú, že cesta k novému, zaujímavému a nevšednému vedie len cez neustále vzdelávanie, ktoré má nevyčísliteľnú hodnotu a v tomto prípade je jeho podstatná časť hradená pomocou Európskeho sociálneho fondu.

Vzdelávanie našich žiakov dostáva novú tvár počas vyučovania i vďaka fundovaným a kvalifikovaným lektorom, od ktorých sa zároveň učia i pedagógovia. Veľa nových vedomostí, zručností a psychických hodnôt dostanú naše deti z ročníkov 5. – 9. ako bezplatný bonus vďaka tomuto projektu. Budú ich potrebnou výbavou a pomocníkom v ďalších etapách života.

Čím je naša škola materiálne obohatená

S veľkým potešením môžeme konštatovať, že aktivity projektu sú vykonávané cez moderné technické zariadenia:   5 dotykových interaktívnych tabúľ, 5 notebookov, 5 projektorov, 10 počítačov s LCD monitormi, nový server, dátové úložisko, špeciálna učebňa so sieťovaním,  5 vizualizérov, špeciálny skener, 3 multifunkčné laserové farebné tlačiarne, zošity, knihy, metodická literatúra k anglickému jazyku, zameraná na metódu CLIL, USB – kľúče 20 ks, OS Windows 7 15 krát, OS Windows server 1, Microsoft Office student version 15 ks, 1 Adobe Acrobat, PC Translator a multilicencia 15 ks, 1 fotoaparát,  laserové ukazovadlo 5 ks.

Čo sme už v rámci vzdelávania absolvovali

S veľkým úspechom a až s neuveriteľne pozitívnym ohlasom sa skončil dvojtýždňový pobyt 24 žiakov s pedagogickým dozorom a 14 učiteľov vo vzdelávacom zariadení SOL v anglickom Barnstaple. Každá skupina mala svoj vlastný program vzdelávania.  Hoci ich  pracovná náplň bola veľmi náročná , nikto sa nesťažoval. Práve naopak. S veľkým nadšením a záujmom nasávali nové vedomosti v anglickom jazyku a plnili praktické úlohy. Viete si predstaviť, že naši žiaci konzultovali na rôzne témy s občanmi Veľkej Británie úplne voľne a bez problémov? Zaujať vlastné stanovisko ku konkrétnemu umeleckému dielu, k historickej udalosti, k prevratnému vynálezu, k jednoduchej či k zložitej činnosti je ťažké i vo vlastnom materinskom jazyku. A naše deti to zvládli v angličtine ! Využívanie poznatkov z jedného predmetu v ďalších predmetoch bolo úplnou samozrejmosťou. Možno by nevedeli teoreticky vysvetliť, čo je metóda CLIL, ale počas celého pobytu ju aktívne praktizovali. A to je naozaj skutočné umenie ! Pedagógovia mali takisto praktické úlohy. Po hospitáciách na jednotlivých vyučovacích hodinách i oni absolvovali množstvo zaujímavých exkurzií, ktoré boli vždy spojené s plnením určitých náročných úloh. Neustále konzultácie v anglickom jazyku aj im pomáhali pri zdokonaľovaní sa v tajomstvách anglickej  rétoriky.

Pobyt našich učiteľov a žiakov vo Veľkej Británii niesol v sebe ešte ďalšiu nezanedbateľnú misiu. Veď tamojší obyvatelia nevedeli toho veľa o Slovensku a o Nových Zámkoch nemali ani tušenia. Musíme sa pochváliť, že vďaka nám to už neplatí. Viete si predstaviť ten úžasný pocit, keď následne sprievodca po historickej časti mesta vysvetlí všetkým prítomným na námestí, že sú tu hostia z Nových Zámkov zo Slovenska a všetci ich nahlas vítajú a zdravia? Áno, môžeme kľudne povedať, že sme prispeli k poznávaniu našej kultúry, zvykov a vôbec súčasného života v rámci krajín EÚ a k zviditeľneniu nášho mesta. Množstvo dokumentárneho materiálu fotografického a písomného, pomocou ktorého bol monitorovaný každý jeden deň pobytu, ako i snaha pokračovať v tejto forme vzdelávania, sú svedkom udržateľnosti tejto časti projektu na veľmi dlhú dobu. O dňoch, strávených v Anglicku a o celom tomto jedinečnom projekte vás budeme pravidelne informovať.