• Comenius 2012-14

COMENIUS   ŠKOLSKÉ  PARTNERSTVÁ

na navštívenie webovej stránky kliknite na tento odkaz

Projekt: COMENIUS - partnerstvá

Názov projektu: Môj starý otec vyrastal na hrách a ja vyrastám s hračkami

Doba trvania projektu: september 2012 – august 2014  / 2 roky/

Schválený grant: 21 000 €

Projekt je zameraný na partnerstvo žiakov ZŠ realizovaný mobilitnou účasťou žiakov a zamestnancov v partnerských krajinách. Partnerstvo tvoria žiaci zo Slovenska , Poľska a Turecka.

Mobilít v partnerskej krajine sa zúčastní  20 žiakov pod vedením  učiteľov zo SR.Do aktivít a ich realizácie v domácom prostredí budú zapojení aj ostatní žiaci školy.

Cieľom projektu je:

• pripomenúť žiakom staré hry, zobrať ich von z izieb a zabrániť ich rastúcej závislosti na počítačoch a nespoločenskosti
          • dokázať našim žiakom, aby nahliadli do inej kultúry, tradícií, výchovno-vzdelávacieho systému, technológií a jazykov
          • oživiť miestne a tradičné kultúry regiónu, v ktorom žijeme a vytvoriť sebavedomú spoločnosť, ktorá chráni a oživuje svoju vlastnú kultúru
          • povzbudiť žiakov aby sa hrali hry
          • naučiť žiakov, aby si uvedomili, že rôzne kultúry majú spoločné svetové dedičstvo
          •  uistiť sa, že naši žiaci si uvedomia výhody rôznorodosti sveta
          • odkryť našim žiakom históriu partnerskej krajiny a tradície regiónov, ktoré sú ďaleko od centra veľkomesta
          • zdokonaliť zručnosti našich žiakov, výrobné zručnosti, kreativitu a sebavedomie
          • vylepšiť prácu v tíme
          • rozvíjať cudzie jazyky, ktoré sa žiaci učia na škole, pretože komunikácia s partnerskými školami bude v spoločnom cudzom jazyku (angličtine), táto podmienka
          • bude výhodou pre našich žiakov
          • zabrániť izolácii ľudí v dobe poznatkov
          • umožniť žiakom vytvoriť blízke kontakty s ich partnermi z iných krajín a v praxi zažiť čo je to „Európska spolupráca“.

Na dosiahnutie týchto cieľov využijeme aspekt „hrať spolu“ a zapojíme všetkých jednotlivcov.

Projekt sa bude vyhodnocovať na základe využívania a rozšírenia hier účastníkmi projektu a organizáciami, ktoré sa ho zúčastnili.

Po tomto projekte napíšu naši žiaci denník o projekte a jeho výsledkoch.

Budeme viesť rozhovory s rodičmi zúčastnených žiakov o tom, či projekt priniesol pozitívne zmeny vo vzťahu k ich deťom alebo nie.

Správa o projekte bude uverejnená v médiách.

Bude vytvorená brožúra so scenármi hier, videozáznamy na CD a DVD nosičoch. Tieto hry sa budú hrať žiaci v partnerských školách a brožúra a videozáznamy budú distribuované aj ostatným školám v okolí. Hry sa budú hrať na ihriskách, uliciach, parkoch a stanú sa tradíciou.

Počas realizácie aktivít bude poskytnutá podpora zo strany miestnych médií.

Projekt bude vystavený na webových stránkach partnerských škôl a miestnych organizácií.

Prínosom projektu bude zvládnuť základy jazyka partnerskej krajiny, rozvíjať cudzie jazyky, získať skúsenosti v oblasti výchovy a vzdelávania, spoznať kultúru národa, históriu a región partnera.

Výmenným  pobytom v krajine partnera sa žiaci budú zúčastňovať na vyučovaní, kde budú okrem získavania vedomostí, osvojovania si jazyka partnerskej školy, sledovať metódy a formy vyučovania, inováciu, využívanie IKT, vzťahy na úrovni učiteľ - žiak, žiaci navzájom, čo bude súčasťou výsledného produktu.

Budú sa zúčastňovať aktivít pripravovaných /po vzájomnej dohode partnerov/ hosťujúcimi krajinami - kultúra v rámci regiónu, prírodné prostredie, športové a kultúrne aktivity, čím sa prehĺbia priateľské vzťahy žiakov partnerských krajín.

Úlohy na obdobie do 1. mobility žiakov/ poľskí a tureckí  žiaci na Slovensku/

• mobilita koordinátora projektu s cieľom dohodnúť termíny a konkrétnosti realizácie aktivít v domácom prostredí  - máj 2013,
          • príprava podkladov a žiakov na stretnutie na Slovensku,
          • zvládnuť základné frázy a slová poľského a tureckého jazyka /príprava v rámci hodín SJL, prípadne cudzích jazykov/,
          • získavať základné informácie o regióne a kultúre partnerskej krajiny / hodiny geografie, dejepisu/, individuálne prostredníctvom IKT, nadviazať priateľstvo so žiakmi poľskej školy /e-mail/,
          • pripraviť prezentáciu o našej škole, dedine a regióne,
          • predstaviť seba v jazyku partnerskej krajiny,
          • získavať a pripravovať podklady na aktivity počas mobility,
          • vytvoriť www stránku.

Aktivity v projekte budú realizované pod vedením „Comenius tímu“ v našej škole, ktorý tvoria:

Mgr. Melinda Kovácsová, Mgr. Hana Janičová, Mgr. Michaela Vašková, Mgr. Andrej Fujas a žiaci školy.