• Rok 2010

• PROJEKT CHIPS  NA  HRADNEJ

Sme jednou zo škôl, ktorá chce chrániť deti, vytvoriť im bezpečné a priaznivé prostredie pre ich rozvoj...

„Koľko úsilia do toho škola vloží, toľko z toho môže získať.“

V máji  školského roku 2009-2010 sme sa prostredníctvom odborníkov Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Nových Zámkoch zapojili do projektu „CHIPS".

CHIPS - Childline in Partnership with Schools – výcvikový program pre deti a mládež na podporu  vrstovníckych vzťahov na školách

Partnerom pre školy na Slovensku je Linka detskej istoty pri SV  UNICEF.

Väčšina účinnej pomoci, ktorú deti vo vážnych prípadoch potrebujú, je v rukách dospelých, no informácia sa k nim často nedostane. Prečo? Deti v prevažnej miere otvárajú svoj svet rovesníkom, ktorí sú im blízki mentálne, jazykovo aj rolovým postavením. Táto „blízkosť“ dáva priestor ľahšie sa vcítiť počúvajúcemu do pocitov kamaráta, lepšiu schopnosť otvoriť sa.

Prostredníctvom "detských podporovateľov"-vrstovníkov a samozrejme za pomoci nás- "podporovateľov dospelých"chceme:

►preventívne pôsobiť proti negatívnym javom (šikanovanie, závislosti, neschopnosť zvládať učivo, sociálna neistota...)

►pomôcť deťom prostredníctvom ich kamarátov vyrovnať sa s náročnými situáciami skôr než eskalujú

►vytvoriť bezpečné a priaznivé prostredie pre rozvoj detí, ich vzdelávanie

►podnetne formovať životné hodnoty, rozvíjať empatiu a zdravé sebavedomie u detí a mládeže

►rozvíjať schopnosť pomáhať jeden druhému

►aby aj projektom  CHIPS  sme priniesli pozitívne výsledky, ktoré by sa stali súčasťou kultúry    celej školy

V našej škole bude v šk.roku pôsobiť 2010-2011 pôsobiť 13  podporovateľov-vrstovníkov. Podporovatelia sú v súčasnosti priebežne školení v poskytovaní pomoci ostatným žiakom. Chceme Vás ubezpečiť, že všetci podporovatelia dostanú podporu našich učiteľov a pracovníkov Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Nových Zámkoch.

Niektoré príklady vrstovníckej pomoci. Vyškolení podporovatelia:

• pomáhajú novým žiakom zvyknúť si na školu
          • riadia aktivity cez prestávky, aby ostatní žiaci boli v bezpečnom prostredí
          • sú k dispozícii všetkým študentom, ktorí sa chcú porozprávať o problémoch alebo o tom, čo ich znepokojuje
          • pôsobia ako „sprievodcovia“ jednotlivých žiakov a pravidelne sa s nimi schádzajú, aby sa porozprávali a pomohli pri plnení školských povinností a úloh.