Tento mesiac sme v priestoroch ZŠ na Hradnej ulici v Nových Zámkoch uskutočnili zaujímavé podujatie, spojené s rozvojom čitateľských kompetencií, s poznávaním miestnych a regionálnych povestí, i vedomosťami z literárnej teórie.
Každý vyspelý národ nachádza v podobe slovesnej kultúry svojich predkov poklady v podobe rozprávok, povestí, legiend. Aj náš región je nimi opradený. Preto sme pre žiakov 5. a 6. ročníka pripravili literárno-historický projekt, ktorého cieľom bolo zábavnými formami práce oboznámiť žiakov s legendami a povesťami regiónu.
Zábavným spôsobom sme sa snažili podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, rozvíjať čitateľskú gramotnosť a sebavedomie žiakov, sprostredkovať spoznávanie regiónu a objavovať jeho zaujímavosti a zvyky.
Žiaci súťažili v 4 skupinách. Vytvorili sme družstvá, v ktorých sme spojili piatakov i šiestakov. Úlohy vychádzali z diela Jozefa Melichera a Jozefa Trubíniho Požitavské povesti. Deti sa s povesťami oboznámili a po pochopení textu riešili úlohy zamerané na ich obsah. Zábavnou úlohou bolo skladanie puzzle obrázkov, ktoré ilustrovali jednotlivé príbehy. Tvorivé úlohy sme využili i pri práci s povesťou o Svätoplukových prútoch.
Aj vedomosti z literárnej teórie pomohli účastníkom získať body a úspešné obsadenie.
Celé podujatie sa nieslo v duchu súťaživej atmosféry ale i v pohode zo zábavného charakteru súťaže.
Deti, ktoré boli motivované prostredníctvom zaujímavých, pestrých propagačných materiálov plných zaujímavých informácií, mali možnosť vytvoriť si vzťah k svojmu rodisku, lokalite a regiónu. Dozvedeli sa veľa o tom, akým spôsobom a pri akých činnostiach sa zachovávali a rozširovali. Oboznámili sa so šírenými povesťami a rozprávkami, pokúsili sa zistiť príčiny ich vzniku. Najzaujímavejšie tlmočili svojim spolužiakom aj formou dramatizácií. V spolupráci s knižnicou A. Bernoláka, Múzea v Nových Zámkoch si prečítali rozprávky, povesti z iných regiónov, hľadali spoločné a odlišné znaky i dôvody zhody či odlišnosti. Pri tejto činnosti sa nenásilným spôsobom posilňovala a rozvíjala čitateľská gramotnosť, fantázia a slovná zásoba. Fantáziu mohli žiaci prejaviť vo forme písania vlastnej tvorby, aj pri tvorbe a prezentácii projektov. Nezanedbateľná bola aj viacgeneračná spolupráca prarodičov, rodičov, detí a užšie vzťahy so školou, knižnicou, múzeom.
Veríme, že projekt tak prispel k vytvoreniu záujmu detí o svoj pôvod, históriu, kultúru a tradíciu.
PaedDr.Alžbeta Lukáčová a Mgr. Mária Muránska
fotogaléria TU