V škole sme privítali vzácnych hostí, ktorí prijali naše pozvanie: primátor mesta Ing.Gejza Pischinger, riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu doc.PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD., výskumné a vývojové zamestnankyne ŠPU PaedDr. Katarína Bockaničová a Ing. Beáta Menzlová, zástupkyňa Krajského školského úradu v Nitre PaedDr. Rozália Bezáková, zástupkyne Štátnej školskej inšpekcie PaedDr. Anna Bónová, Mgr. Helena Augustínová a PaedDr. Anna Rusková, zástupkyne Školského úradu v Nových Zámkoch Mgr. Mária Bogárová, Ing. Petra Višňovská, zástupcovia Rady školy a Združenia rodičov Mgr. Mária Broczká, MUDr. Martin Starzyk, Ing. Norbert Pánisz, zástupcovia NZTV a tlače. Riaditeľka školy stručne oboznámila hostí a pedagógov z Nitrianskeho kraja s úspechmi, ktoré škola dosiahla.
Citujem: „Chodby školy sa zaplnili detským džavotom v septembri 1966. A odvtedy nepretržite až do dnešných dní sa učitelia statočne a zodpovedne venujú svojim žiakom. Získali sme veľa ocenení, zapojili sme sa do súťaží, olympiád, projektov. Napokon, všetci, ktorí aktívne stojíte pred katedrami vo vlastných školách, viete, aká je to ťažká, namáhavá a nikdy nikým nedocenená práca. Napriek tomu krásna. O všetkých úspechoch, ktoré sme dosiahli, vám nemôžem rozprávať, lebo by sme tu boli dlho. Spomeniem iba tie najvzácnejšie z posledného obdobia. Z projektov podporovaných z fondov Európskej únie sú to Správna voľba povolania, Nové kreatívne možnosti pre matky s deťmi, Comenius, Rekonštrukcia školy. Z celoslovenských je to Otvorená škola, Škola podporujúca zdravie, Infovek, Didaktická efektívnosť metódy CLIL na 1. stupni ZŠ vo vyučovaní cudzích jazykov a najnovší Moderná výučba v modernej škole v hodnote 400 tisíc eur. Obzvlášť hrdí sme na projekt Experimentálne overovanie bilingválnej formy výučby na 1. a 2. stupni ZŠ, lebo je to náš vlastný projekt schválený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR ako jediný na Slovensku.
.jpg)
V spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom, Pedagogickou fakultou Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa snažíme i pomocou metódy CLIL vyučovať cudzie jazyky pre život. Teda nie encyklopedické vedomosti, ale také, ktoré sú využiteľné v každodennej bežnej existencii nášho bytia. Zdá sa nám, že sme prvé kroky urobili. Naši žiaci hrajú divadlo, spievajú, recitujú nielen v rodnom jazyku, ale aj v angličtine, ruštine, nemčine. Sami sa budete môcť presvedčiť v programe, ktorý sme vám pripravili. Naši šiestaci sa nezľakli divadelných dosiek a výsledkom boli pochvaly a pekné ocenenia na dramatickom anglickom festivale v Nitre. Siedmačky v tomto školskom roku získali 1. miesto v celoslovenskej súťaži Jazykový kvet – kategória dráma – angličtina.

Okrem toho náš žiak Matúš Kolárik obsadil prvé miesto na Krajskom kole chemickej olympiády i na Krajskom kole biologickej olympiády.

Úspešní sme aj v súťaži Európa v škole, v matematickej a fyzikálnej olympiáde. Za všetkými pozitívnymi výsledkami stoja trpezliví učitelia. Všetkým patrí poďakovanie a uznanie, ktorého sa im naozaj po žiadnej stránke nedostáva. “
Napriek tomu, že dnešné časy nie sú prajné vzťahom medzi školami ( sú si navzájom rivalmi, „ bojujú “ o každé dieťa ), sa naši učitelia rozhodli ukázať, akými spôsobmi, metódami a formami vyučujú cudzí jazyk, ale hlavne, čo všetko už deti vedia.
Vyučovalo sa v 1. až 7. ročníku, pripravené boli workshopy, hodnotný kultúrny program, samozrejme, všetko v cudzích jazykoch - anglickom, francúzskom, nemeckom a ruskom.

Základná škola na Hradnej ulici v Nových Zámkoch je zameraná na výučbu cudzích jazykov a práve preto „jazykári“ vypracovali pred siedmimi rokmi vlastný projekt Bilingválna výučba cudzích jazykov na 1. stupni ZŠ a následne i projekt Bilingválna výučba na 2. stupni ZŠ. Oba projekty boli schválené Ministerstvom školstva, vedy a výskumu SR. Ich realizácia si vyžaduje veľa trpezlivosti, času, fantázie a neuveriteľnú kreativitu. Vyhľadávať materiály, tvoriť nové, pracovať s deťmi tak, aby sa učili s radosťou – to si vyžaduje nielen odvahu, ale predovšetkým kus pedagogického majstrovstva a lásky k svojmu poslaniu. Spolupráca s Pedagogickou fakultou Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pomáha učiteľom pri riešení rôznych metodických i praktických problémov. Úroveň vedomostí zhodnocuje Štátny pedagogický ústav.
Ďalšou zaujímavosťou je výučba cudzích jazykov pomocou metódy CLIL. Pre deti je to zaujímavý a relatívne nenáročný spôsob osvojovania si cudzieho jazyka, ktorý škola realizuje v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom.
A práve s týmito praktickými skúsenosťami sa učitelia boli ochotní podeliť so svojimi kolegami.
Metódu CLIL využila vo svojej vyučovacej hodine prírodovedy v 1. b triede Mgr. Viera Porubská.

Téma Rastliny okolo nás bola deťom blízka a napriek návšteve viacerých, im neznámych ľudí, sa dokázali sústrediť a cudzie slovíčka používali bez strachu a úplne samozrejme. Podobne to bolo i na hodine matematiky v 3. a triede s témou Sčitovanie a odčitovanie v obore do 10 000. Mgr. Ingeborg Reháková s prehľadom viedla svojich žiakov a tí pozorne počúvali jej pokyny, riadili sa nimi a dokázali, že anglický jazyk im nerobí problémy ani pri počítaní.

Využívanie metódy CLIL na vyučovacích hodinách je nielen efektívne, ale predovšetkým pozitívne hlavne preto, že zbavuje deti strachu pred výučbou cudzieho jazyka.
Výsledkami Projektu bilingválnej formy výučby na 1. stupni ZŠ ( ISCED I ) sa predstavili viacerí učitelia so svojimi zverencami. Anglický jazyk v 1. d triede s témou Rodina sa páčil všetkým prítomným učiteľom a hosťom.

Práca s interaktívnou tabuľou, pracovné listy, veľa rôznych pomôcok, striedanie foriem a metód práce i bohatá slovná zásoba sa odzrkadľovali počas celej vyučovacej hodiny. K jej zdarnému priebehu prispela i prirodzená túžba malých detí ukázať čo najviac vedomostí a pochváliť sa peknou angličtinou. Svojou prirodzenosťou a nenútenosťou si vyslúžili spontánny potlesk, ktorému sa potešila aj pani učiteľka Mgr. Eleonóra Vargová Žilinská.
Prírodoveda v anglickom jazyku a ešte k tomu u štvrtákov ? Nie je to veru nič ľahkého, ale stačí si nájsť správne postupy, premyslieť formy a metódy práce, využiť interaktívnu tabuľu, zdramatizovať premenu červíka na kuklu a tú potom na motýľa – a výsledok vedomostí je prekvapujúci. Samozrejme, v anglickom jazyku. Že to nie je až také jednoduché, vie pani učiteľka Mgr. Melinda Kovácsová.

Trpezlivo a s prehľadom vedie žiakov 4.d triedy k pravidelnému, systematickému získavaniu vedomostí z prírodovedy v angličtine. Deti sú stále v pohybe, nenudia sa, dokážu výstižne a pohotovo reagovať na otázky, tešiť sa zo správnych odpovedí nielen vlastných, ale aj spolužiakov. Certifikáty na záver hodiny boli pre ne veľkým prekvapením a zaslúženým uznaním prezentácie ich vedomostí.
Veľmi dobré výkony podali chlapci 6.c, a 7.a triedy na hodine telesnej výchovy. Témou bol Basketbal – herné činnosti jednotlivca.

Rozcvička, pokyny a povely v anglickom jazyku, činnosti v skupinách, športová činnosť jednotlivcov – hodina telesnej výchovy taká, aká má byť. Chlapci behali, hádzali lopty, súťažili v rezkom tempe a ani sa nenazdali, hodina sa blížila k záveru. Pán učiteľ Mgr. Martin Matejčuk svojim žiakom rozumie a čo je dôležitejšie, aj oni rozumejú jemu. Každý sa o tom mohol presvedčiť na záver hodiny, keď si opakovali, čo sa na nej naučili. Je potrebné zdôrazniť fakt, že pokyny, odpovede žiakov, praktické ukážky porozumenia boli v anglickom jazyku.
Pani učiteľka Mgr. Lucia Lazanová vyučovala biológiu v nemeckom jazyku a výučbu praktizovala v jazykovom laboratóriu. Rozmnožovanie, vývin jedinca je náročná téma, porozumieť jej a vedieť ju pochopiť v cudzom jazyku nie je ľahké. Ale títo žiaci to dokázali. Nemecký jazyk používajú od 1. ročníka, sú v ňom vedení i na hodinách výtvarnej a telesnej výchovy. Matematiku a fyziku sa učia v kombinácii nášho experimentu a metódy CLIL. Preto je ich slovná zásoba bohatšia a vedomosti stálejšie.
Pre skupinu žiakov 6.b a 6.c triedy je nemecký jazyk druhý cudzí jazyk. Učia sa ho iba 2. rok. Navštevujú triedu s experimentálnou výučbou cudzích jazykov (konkrétne angličtiny), v ktorej sa druhý cudzí jazyk učí od 5. ročníka. Napriek tomu pod vedením pani učiteľky Mgr. Márie Jesenákovej Žikavskej sa pohotovo orientujú i v nemeckom jazyku. Téma hodiny – Voľný čas – je zaujímavá a pre deti nesmierne lákavá. Jazyková zručnosť pri prezentácii bola zrejmá rovnako, ako pedagogické majstrovstvo pani učiteľky.

Medzi druhé cudzie jazyky patrí i francúzsky jazyk, ktorý vyučuje pani učiteľka Mgr. Katarína Banyárová. Sympatická téma Rodina a priatelia obsahovala ťažké učivo – správne používanie predložiek. Vhodne volené pomôcky, priateľský prístup pedagogičky, práca v skupinách, spoločné riešenie otázok i možnosť individuálneho prejavu a počúvania francúzskej výslovnosti spolu s melodickou a modernou pesničkou vytvorili príjemné, takmer rodinné prostredie. Žiaci v ňom komunikovali bez zábran a čo je dôležité, snažili sa nielen osvojiť si nové pojmy, ale hlavne vyslovovať vety, slovné spojenia so správnou výslovnosťou.
Workshopy boli zamerané na výučbu cudzích jazykov. Výskumná a vývojová zamestnankyňa Štátneho pedagogického ústavu Ing. Beáta Menzlová zaujala zúčastnených pedagógov aktuálnou ponukou Teoretické aspekty metodiky CLIL a praktické ukážky z učebnice Cudzie jazyky pre každého prváka ( prírodoveda ).
Výstavku výtvarných prác žiakov komentovali autori v anglickom jazyku pod vedením pedagóga Mgr. Tibora Rozsnyóa.

Výstavu pracovných listov, projektov, samostatných prác žiakov, spôsoby ich využitia na hodinách prírodovedy v 4. ročníku prezentovali žiaci s pani učiteľkou Mgr. Melindou Kovácsovou. Pripravené materiály o Londýne, jeho pamätihodnostiach zaujali mnohých návštevníkov. Vytvorené projekty sprístupňovali prítomným žiaci 5. triedy v anglickom jazyku na skutočne vysokej úrovni. Pripravovala ich pani zástupkyňa PaedDr. Marta Bystrická. Pracovné listy, práce žiakov 5. – 7. ročníka pod názvom Matematika v anglickom jazyku si propagovali žiaci sami. Pripravovali ich pani zástupkyne Marta Bystrická a Mgr. Erika Kováčová. Šiestaci vedeli ponúknuť pedagógom pracovné listy na hodiny biológie – Bunky a ľudské telo. Komunikáciu v anglickom jazyku zvládli vďaka ich pani učiteľke Ing. Zuzany Valkusovej Súkeníkovej . Nezabudli sme ani na ruský jazyk – stolovanie, ruské národné jedlá, recepty - všetko to s komentárom hravo odprezentovali naši žiaci pod vedením pani učiteľky Mgr. Lýdie Kliskej.

Učitelia zo Základnej školy na Hradnej ulici pripravili ešte veľa pracovných listov a pomôcok na výučbu pomocou metódy CLIL. Všetky pracovné listy, použiteľné pomôcky, ktoré boli v škole prezentované, ponúkli i svojim kolegom zo zúčastnených škôl.
Ďalšia časť krajského metodického dňa sa niesla pod názvom Prezentujeme sa ako herci. Hru na flautách predviedli malí prváci s doprovodom pani učiteliek Márie Žikavskej Jesenákovej a Janky Šutkovej.

Žiak 5. ročníka Pavol Pánisz predniesol rozprávku Červená čiapočka v anglickom jazyku.

Prváci, šiestaci a siedmaci zahrali divadielka. Ich umenie a výslovnosť zaujali divákov. Veď práve siedmaci vyhrali i celoštátnu súťaž Jazykový kvet - kategória dráma –angličtina. A nielen to. Pochválení boli i za výbornú anglickú výslovnosť.

Prítomní si vypočuli a pozreli ešte miniscénku v ruskom jazyku s hercami Paľkom Pániszom a Igorom Mjasojedovom a anglickú pieseň od Adele v podaní Veroniky Fujasovej.

Bolo toho veľa na jeden deň. Vďaka fundovaným, kvalitným učiteľom sa podarilo preniesť nadšenie a elán z možnosti kvalitnej výučby cudzích jazykov i na deti a tie ukázali maximum.
Veríme, že pedagógovia, ktorí navštívili Základnú školu na Hradnej ulici v Nových Zámkoch, odišli obohatení a možno niektoré spôsoby a metódy výučby cudzích jazykov využijú vo svojej praxi.
Ďakujem všetkým učiteľom zo ZŠ na Hradnej ulici, ktorí napriek hlbokej spoločenskej i materiálnej podhodnotenosti dokážu byť vynikajúcimi osobnosťami – Učiteľmi a pracovať trpezlivo, s láskou v prospech svojich žiakov.
Mgr. Mária Kuklová, riaditeľka školy