NOVINKY

          • Zber gaštanov

          • V týždni od 3.10. - 7.10. sa na našej škole uskutoční zber gaštanov. Vopred ďakujeme rodičom a priateľom našej školy.

          • Prvé rodičovské združenia

          • Plenárne ZRŠ :

            26.septembra o 17.00 hod. v budove ZŠ - B pavilón -  ročníky 1., 2.,7.,8.,9.

            27.septembra o 17.00 hod. v budove ZŠ - B pavilón -  ročníky 3.,4.,5.,6.

             

            Po plenárnych ZRŠ sa uskutočnia triedne schôdzky ZRŠ v jednotlivých triedach.

            Veríme, že všetci rodičia sa zaujímajú o svoje deti, a preto očakávame bohatú účasť .

             Ďakujeme a tešíme sa na vás.

          • Protestný míting

          • NZ 16.00 hod, 13.9.2011

            Mgr. Andrej Fujas

            Práve sme prišli z Bratislavy. Zúčastnili sme sa mítingu. Kvôli čomu sme tam boli?

            Odpoveď na otázku máte v článku Tibora Beňu, ktorý je na blogu sme a ja som si z neho dovolil citovať:

             

            Načo sú vlastne učitelia?

             
            Prečo sa tento rok so začiatkom školského roka ozýva čoraz nástojčivejšie hlas učiteľov v médiach? Čo vlastne chú? Aby sme porozumeli ich volaniu, mali by sme si trošku lepšie uvedomiť, aké funkcie v spoločnosti vlastne plnia a aké na to majú podmienky, čo spoločnosti dávajú a čo od spoločnosti dostávajú. Poďme na to v kľude spolu. Čo dávajú učitelia spoločnosti. Začnime pekne od rána, keď rodičia odchádzajú do práce, aby uživili seba, svoje deti a ostatných, ktorí sa nedokážu uživiť sami. Prvá funkcia učiteľa bude

            STRÁŽNIK.

            Oceňme úlohu učiteľa, ako strážnika.

            Koľko dáte bodygárdovi alebo nejakej slečne za opatrovanie dieťaťa na hodinu, ak stráži len jedno vaše dieťa?

            Tri eurá, päť?

            Koľko by ste chceli dostávať vy za stráženie tridsiatich pubertiakov naraz, na štvrtom poschodí, s okennými parapetmi vo výške jedného metra a byť za nich plne zodpovedný?

            Po tridsiatich sekundách premýšľania si odpovedzte.

            Úloha strážcu ale zostáva aj po skončení hodiny, kedy sa musí učiteľ rozdvojiť a jedna jeho polovica musí ísť po nekonečných chodbách do zborovne odniesť triednu dokumentáciu, pripraviť sa na nasledujúcu hodinu, zobrať novú triednu knihu a druhá jeho polovica zároveň musí držať dozor na chodbách.

            Ak sa v triede niečo stane,...kto mal službu na chodbe?

            Na túto operáciu má približne 5 až 10 minút, pretože keď zazvoní, nemôže popíjať kávičku a čítať novinky....ďalšia hodina začína. Poklusom klus!

            Ako strážnik by si na hodine mohol posedieť, prečítať tie noviny, popočúvať rádio,....ale to nemôže, pretože má aj ďalšiu funkciu,

            VYCHOVÁVATEĽ.

            Koľko hodín denne ste so svojim dieťaťom? Koľko hodín z toho sa venujete jeho výchove? Máte s pubertiakom po hodine výchovného vplyvu „problémy“?

            Pomôže vám učiteľ. Vychováva aspoň 150 takých pubertiakov denne, v skupinkách po tridsiatich. Koľko dáte psychológovi za hodinový pohovor, ak sa v kľude venuje len vám?

            Na koľko eur by ste si cenili šesť takýchto sedení s tridsiatkou mládežníkov každodenne?

            Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

             

            Tieto posedenia ale nie sú len výchovné, pretože asi najdôležitejšou funkciou učiteľa v spoločnosti by malo byť učenie.

            Za toho predpokladu, že sa nemusí príliž venovať stráženiu a vychovávaniu. To je ale pri dnešných hyperaktívnych deťoch, pri dodržaní všetkých ich práv a absencii donucovacích a trestných právomocí učiteľa nezanedbateľný problém. Ak tieto prekážky zvládne, konečne sa z neho stáva aj

            UČITEĽ.

            Učiteľa už máme, ale kde je študent?

            Nie každý žiak na škole chce aj študovať. Ak je učiteľ a nie je študent, neprebieha vyučovací proces. Ak by bol študent bez učiteľa, dostatočne motivovaný, môže nastať proces samoštúdia. Bez študenta to ale nejde.

            V škole je podľa študákov vyučovanie určené hlavne na dospanie po ťažkej noci, na stretnutie sa s priateľmi, podelenie sa o dojmy zo včerajška a naplánovanie spoločných poobedných aktivít. Samozrejme, v dobrej nálade a s humorom.

            Učenie bolí, treba dodržiavať pravidlá slušného správania, dávať pozor a k tomu ešte aj preukazovať znalosti, vedomosti a zručnosti... A to sa žiadnemu študákovi nechce.

            Potom sa nemôžeme čudovať výsledkom našich žiakov v medzinárodnom porovnávaní, hlavne vo vzťahu k výsledkom ázijských študentov...

            Ako motivujete vašu odrastenú ratolesť aby umyla riady, povysávala, pomohla v záhrade, postarala sa o chorú babku?

            Čo môžete ako rodič urobiť, aby ste potomka donútili vykonať niečo, čo sa mu vôbec nechce? Aké sankcie voči nemu môžete vyvodiť?

            Po desiatich sekundách si odpovedzte.

            Ako by ste ako učiteľ motivovali spolok tridsiatich humoristov, aby sa naučili čo je exponenciálna funkcia, ak práve preberajú včerajší pitný režim?

            Aké výchovné a donucovacie prostriedky by ste použili, keď sú zakázané fyzické tresty, zvýšeným hlasom môžete dieťaťu spôsobiť šok a neustálym opakovaním svojich požiadaviek vyvoláte u študenta zajakávanie? Na dobrých známkach mu príliž nezáleží a čokoláda je drahá. Z triedy ho nemôžete vyhodiť v žiadnom prípade, ste za neho zodpovedný!

            Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

            To by bola motivácia.

            Ak je študent motivovaný a chce sa učiť, zabezpečíte mu poobedné hodiny angličtiny.

            Koľko zaplatíte za hodinu jazykového kurzu?

            Na koľko peňazí by ste si ohodnotili vašu snahu naučiť niečo z matematiky skupinku tridsiatich otrávených očakáteľov fajčpauzy?

            Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

            Súčasťou učenia nie len preberanie novej látky, ale aj preverovanie vedomostí.

            Z učiteľa sa stáva

            HODNOTITEĽ.

            Koľko nádejných študentov zoberú univerzity do prvého ročníka? Koľko môžu! Veď sú platené od počtu študentov.

            Koľko študentov môže učiteľ ohodnotiť stupňom „NEDOSTATOČNÝ“?

            Najlepšie nikoho, lebo to znamená, že asi nevie učiť. Okrem toho by mohol žiaka demotivovať a ten by mohol odísť na inú školu....

            Vedenie školy nemá zvyčajne záujem, aby učitelia takto "neprimerane" hodnotili tých lenivejších žiakov, lebo by takýmto spôsobom mohli ohroziť zdroj financií.

            Veď aj stredné a zákaldné školy sú platené od počtu žiakov.....

            Preto vedomosti žiakov a hodnotenie učiteľa v systéme, ktorý je takto zle nastavený, nie sú takmer vôbec dôležité. Najlepšia známka – štvorka. Spýtajte sa ratolestí doma, aká známka im stačí.

            A čo hodnotenie správania?

            Aj trojka zo správania je známka. To nikomu neprekáža, to sa nesleduje, na výšku sa dostanú študáci i tak. Bude z neho manager ako vyšitý.

            Na medicínu radšej nepôjdu, tam sa treba veľa učiť a niesť zodpovednosť. Veď lekárov budeme mať v rámci globalizácie z Ukrajiny a z Indie....

            Keďže MINISTERSTVO ŠKOLSTVA, VEDY, VÝSKUMU A ŠPORTU

            so svojím rozpočtom na všetky jeho zložky vo výške cca 4% z HDP a prebujneným aparátom situáciu v školstve dlhodobo nezvládalo, „umožnilo“ školám vytvoriť si v rámci „reformy“ Školské vzdelávacie programy.

            Tie štátne, ktoré predtým tvorili za slušný plat tímy odborníkov, teraz tvoria učitelia za kredity, číže za prísľub, že AK, TAK POTOM MOŽNO budú aj peniaze. Tie isté tímy a spústa ďalších školiteľov teraz učia učiteľov za skutočné peniaze, ako majú robiť ich bývalú robotu....za kredity. Takže, nová úloha učiteľa je

            REFORMÁTOR.

            Dostanú odmakať reformu príkazom a hotovo! Veď máme v školstve dosť veliteľov!

            Zákon o ochrane duševného vlastníctva určite nikoho nezaujíma.

            Nesmieme zabudnúť na veľmi dôležitú funkciu, ktorou je

            BYROKRAT.

            Neuveriteľné množstvo tlačív a výkazov čaká na vyplnenie. K tomu triedny učiteľ musí byť aj dobrý

            INFORMÁTOR A PORADCA.

            Za aký príplatok, to si úpozrite v poslednej časti tohoto príspevku. Jeho povinnosťou je sledovať, či chodí študent do školy, volať rodičom, urgovať ospravedlnenky, aby nemusel volať na „sociálku“, prípadne na políciu. Okrem toho musí sledovať psychický stav žiaka a predpokladať možné problémy a zabezpečiť žiakovi prípadnú radu psychológa. Ak si žiak niečo urobí, bude to určite kvôli šikane a učiteľ sa bude ťažko vyzúvať zo zodpovednosti... Ale na dobrého právnika sa v rodinnom rozpočte vždy nájdu peniaze. Už asi trochu preháňam, ale ozaj len trochu.

            Žiakom s rôznymi disfunkciami treba v rámci integrovania do tridsaťčlennej triedy venovať zvláštnu pozornosť a dodržať všetky ich práva na špeciálny prístup k výuke. Bežný učiteľ odborných predmetov vlastne vykonáva prácu, akú by mal robiť

            ŠPECIÁLNY PEDAGÓG,

            ktorý takýto smer pedagogiky vyštudoval, ale nemôže byť predsa v každej triede jeden.... Napríklad, na technickej škole strojníckeho zamerania sa spomedzi tridsiatky adeptov na maturitu osobitne venovať disgrafikovi, osobitne diskalkulovi a tak ďalej. Našťastie by mali byť v triede maximálne štyria takíto žiaci. Potom sa môže venovať aj ostatným.....

             

            Veľmi nevďačná úloha učiteľa je

            VÝPALNÍK - VYDIERAČ.

            Príspevky z rozpočtu nie sú dostatočné na chod škôl a zriaďovateľ školy má často zťažený prístup k eurofondom, hlavne v bohatších regiónoch Slovenska.

            Preto sú učitelia vedením škôl nútení od rodičov a iných sponzorov vymáhať rôzne "dary" a iné formy pomoci pre školu. Na zabezpečenie skriniek, vymaľovanie, výpočtovú techniku,...

            Úspešnosť v tejto funkcii sa na poradách pravideľne vyhodnocuje.

            Koľko dostane finančný poradca za vyplnenie tlačiva formátu A4 pri zriaďovaní životnej poistky alebo zabezpečení úveru?

            Bolo by slušné, keď už učiteľ tým vydieračom musí byť, keby bral aspoň nejaký podiel z vybraných peňazí, ktoré štát alebo región nemusí do systému vložiť, nie? Je vám zle? To je určite nevhodnou stravou...

             

            Má učiteľ nejaké spoločenské funkcie aj po návrate z práce?

            Samozrejme, že má.

            V spoločnosti sa musí správať slušne, aby bol vzorom pre študentov aj v nákupnom centre, ak ich stretne. Určite by nemal byť ráno o druhej opitý v krčme, tam by ho tiež mohli stretnúť.

            Osoby opačného pohlavia by mal na zábavách a diskotékach obchádzať na dva metre a nepozerať sa im do očí, aby to mládežníci nepovažovali za sexuálne obťažovanie.

            Pri komunikácii na sociálnych sieťach by nemal zabúdať, že je vzorom pre študentov aj tu, lebo oni sú jednoducho všade. Mal by byť pre svojich študentov

            VZOROM.

            Ako vzor pre seba by si mohol zobrať niektorých našich čelných predstaviteľov, chlebodarcov a tvorcov zákona. Napríklad, pána Slotu. Aby sme nekrivdili iným, určite aj ich.

            Slušne by sa mal správať aj doma, pri opravách písomiek, pri odbornom dovzdelávaní sa, pri príprave na kreditové vzdelávanie, pri prípravách na ďalší 5 – 6 hodinový maratón prednášok na budúci deň, výchovy a spravodlivého hodnotenia. Veď má možno vlastné deti a oni vedia, že je učiteľ. Ráno by mal vychádzať z domu pekne oblečený, upravený a reprezentovať učiteľský stav.

            Ošatné a reprezentačné sme ešte nespomínali?

            A čo za to?



            Čítajte viachttp://tiborbena.blog.sme.sk/c/274608/Naco-su-vlastne-ucitelia.html?fb_ref=like_clanok_dole_blog&fb_source=profile_oneline#ixzz1XqkIi93I

          • Jesenný zber papiera

          • V dňoch od 26.9. - 30.9. a v pondelok 3.10.2011 sa uskutoční zber papiera. Zber sa uskutoční ráno od 7.00 hod do 8.00 hod a poobede od 14.00 hod do 17.00 hod. 

            Ďakujem všetkým, ktorí sa rozhodnú prispieť deťom našej školy. smiley

        • Škola volá
          • Škola volá

          •  

            Milí žiaci, vážení rodičia a priatelia našej školy,

            Dva čarovné mesiace letných prázdnin uplynuli ako voda a všetkým ostanú na ne určite nezabudnuteľné spomienky. Načerpali ste nové sily, oddýchli ste si,  a tak vám nič nebráni vykročiť do nového školského roka veselo, radostne, s očakávaním niečoho nového. Viem, že najviac sa tešia naši milí prváci a žiaci nultého ročníka. Privítame ich s láskou, lebo sa na nich úprimne tešíme. Mnohí druháci, tretiaci, štvrtáci i piataci sa už nevedia dočkať stretnutia s pani učiteľkami, pánmi učiteľmi, so spolužiakmi. A je mi úplne jasné, že tí starší, dospelejší a „skúsenejší“ by predĺženie sladkého ničnerobenia privítali okamžite. Verím však, že v hĺbke svojej duše sa z nového školského roka budú tešiť tiež. Veď  nás čaká fantastické obdobie objavovania prírody, pochopenia potrebnosti rozvoja techniky, stretnutia s krásou hovoreného i napísaného slova, možnosti vnímať svet v celej kráse a rozmanitosti. Každý má svoje sny a túžby, ktoré túži premeniť na skutočnosť. Ak ich skutočne chceme dosiahnuť, musíme sa o to pričiniť veľkou mierou sami. Škola vám bude pomocníkom, radcom, sprievodcom. Ale musíte jej v tom pomôcť. Buďte otvorení pre prijímanie nových poznatkov, ústretoví k túžbam a snom iných, pokúste sa zrieknuť kúska svojho „ja“ v prospech spoločných cieľov vášho kolektívu. Uvedomte si, že vaše osobné práva  končia tam, kde začínajú práva vašich spolužiakov. Sme škola, ktorá chápe vaše potreby. Pedagógovia vás ochotne, obetavo, trpezlivo a s láskou budú sprevádzať rôznymi úskaliami života a je len na vás, ako ich rady budete prijímať. Zároveň zdôrazňujem, že sme školou s nulovou toleranciou voči šikanovaniu v akejkoľvek forme. Chceme, aby ste sa všetci cítili dobre a bezpečne. Myslím, že ak sa všetci budeme snažiť, nový školský rok sa stane pre príjemnou cestou k získavaniu trvalých vedomostí, poznatkov, nových kamarátstiev a priateľských ľudských vzťahov.

            Želám vám, naši milí žiaci, veľa radosti, chuti do učenia, vyučovacie hodiny plné zaujímavých projektov, hier a súťaží. Nech je obdobie, ktoré práve začína, bohaté na pekné a veselé zážitky, ktoré k životu v škole patria.  

             M. Kuklová, riaditeľka školy 

          • Pokyny pre stravníkov

          •  

            Základná škola, Hradná 22, 940 01 Nové Zámky

            Pokyny pre stravníkov

                        Stravné sa vypláca na poštových poukážkach typu „U“, alebo  trvalým  príkazom  vždy najneskôr do 15.-ho v mesiaci za bežný mesiac.

            V prípade uhrádzania trvalým príkazom mesačná platba je nasledovná:

            I. stupeň                                 19,20 €/mesačne

            II. stupeň                                20,60 €/mesačne

            Zamestnanci ZŠ                     22,60 €/mesačne

             

            Číslo účtu školskej jedálne je: 2622758704/1100.

            Ako „VS“ uvádzajte identifikačný údaj dieťaťa napr. triedu, ktorú navštevuje a do správy pre prijímateľa (to je ŠJ) prosím uvádzajte meno dieťaťa a triedu, aby sme platbu vedeli správne priradiť z bankového výpisu.

            Ak stravník neuhradí stravné ani  do konca  bežného mesiaca, od 1.-ho nasledujúceho mesiaca mu nebude poskytnutá strava až kým svoj záväzok voči školskej jedálni nevyrovná.

             

                        Vyhlasovať z obedov je potrebné deň vopred, alebo najneskôr denne vždy  do 8:00 hod. osobne v kancelárii školskej jedálne alebo na telef. čísle ŠJ 035/6416056. Po tomto čase už nevyhlasujeme! Žiadame rodičov, aby deti z obedov nevyhlasovali u triedneho učiteľa alebo u vychovávateľky, ale výlučne len v školskej jedálni. Za neodobratú a včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.

             

                        Individuálne prinášanie stravy pre deti do školských zariadení je neprípustné. Výnimkou sú prípady, kedy dieťa potrebuje zo zdravotných dôvodov diétu. Potom je donáška stravy zákonným zástupcom dieťaťa, podľa vyhlášky 366/2007 povolená, ale len na základe písomného potvrdenia  odborného lekára. Potvrdenie  treba obnoviť na  každý školský rok a  odovzdať vedúcej školskej jedálne najneskôr do 14 dní od nahlásenia.

             

            Obedy sa vydávajú denne od 11:45 hod. do 14:00 hod.

             

            Ak dieťa v daný deň nebol odhlásený zo stravy a nezúčastnil sa ani vyučovacieho procesu (napr. choroba), rodič tento obed môže vyzdvihnúť v školskej jedálni, ale už ďalšie dni, kedy dieťa  je choré alebo neprítomné v škole, nemá nárok na stravu (ani do obedára).

             

            Stravná jednotka od 1. 9. 2011 je:          I. stupeň                            0,96 €

                                                                           II. stupeň                           1,03 €

                                                                           zamestnanci ZŠ                  1,13 €

             

             

                        Všetky zmeny sú vždy vyznačené na nástenke v školskej jedálni a na vchodových dverách základnej školy.

             

             

             

             

                                                                                                                          Pokyny vydáva vedenie ZŠ

             

          • Letný tábor finále

          •  

            Dnešný  deň bol super. Zvažovali sme, či pôjdeme na kúpalisko, alebo na letisko. Rozhodli sme sa pre druhú možnosť a neľutujeme. Naši sprievodcovia nás zaviedli do obrovských hangárov, v ktorých boli helikoptéry .

            Naša radosť bola znásobená povolením vstúpiť do nich a zahrať sa na pilotov. Sedeli sme v kabíne helikoptéry, vyskúšali sme špeciálne slúchadlá a táto hra sa nám veľmi páčila. Každý  z nás chcel byť odfotený v zaujímavej situácii  a vrátiť sa do školy sa nám vôbec nechcelo. Čas však bol neúprosný a zavážili signály našich žalúdkov, boli sme hladní, a tak sme sa veľmi dobre naladení hlásili pani kuchárkam. Posledný deň nám  pripravili pizzu a tá zmizla raz – dva. Po obede sme si trocha oddýchli a venovali sme sa výtvarno – technickým činnostiam. Posledný deň nášho tábora sa skončil a my sme tak trochu smutní. Ďakujeme všetkým, ktorí sa o nás postarali a na budúci rok sa prihlásime opäť.

            fotky sú vo fotogalérii v albume letný tábor

    • Kontakty

      • Základná škola, Hradná 22, Nové Zámky
      • PaedDr. Marta Bystrická
      • Sekretariát
        035/6416057
      • Riaditeľka školy: 035/6416066
      • Riaditeľka školy: 0901 702 328
      • Hradná 22
        Nové Zámky
        Slovakia
      • 36110728
      • Školská jedáleň
        035/6416056
      • Ekonómka
        035/6416067
      • Výchovný poradca
        035/3810070
      • Špeciálny pedagóg
        035/3810063
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje