Dňa 14.10.2010 sme sa s veľkou chuťou zapojili do školského programu UNICEF Slovensko, ktorého súčasťou boli interaktívne stretnutia našich žiakov s vyškolenými Junior ambasádormi UNICEF Slovensko. Stretnutie bolo pripravené pre šieste a siedme ročníky v rozsahu 2 x 90minút. Interaktívne stretnutie realizovala na našej škole dobrovoľníčka Junior ambasador - Maria Nicolausova so svojou kolegyňou SEHED, ktorá pochádza priamo z Iraku. Dobrovoľníčky predstavili deťom organizáciu UNICEF Slovensko, porozprávali o jej význame, vyzdvihli aj význam Linky detskej istoty na Slovensku. Sehed deťom priblížila situáciu, ktorá už roky pretrváva v jej rodnej krajine, rozprávala sa s deťmi o vojne, bombových útokoch na miestne obyvateľstvo, stave neustáleho ohrozenia všetkých tamojších obyvateľov. Priblížila deťom kultúru svojho štátu, jazyk i písmo, taktiež im sprostredkovala informácie týkajúce sa vzdelávania tamojších detí. Na množstvo otázok detí odpovedala prežitými praktickými situáciami a skúsenosťami. Do aktivít bolo možné rovnomerne a plnohodnotne zapojiť všetkých prítomných žiakov a pravdupovediac naplánovaných 90 minút im ani nestačilo.
Veríme však, že sme týmto stretnutím prispeli k tomu, aby z našich detí vyrástli občania rešpektujúci práva iných, vedomí si svojej zodpovednosti voči okolitému svetu a schopnosti robiť svet lepším.
Pripojili sme sa k stovkám ďalších materských, základných, stredných, špeciálnych a umeleckých škôl na Slovensku, ktoré jednoduchým spôsobom a s podporou UNICEF zapájajú rozvojové vzdelávanie do svojho vyučovania ako Školy spolupracujúce s UNICEF.
Sme školou, ktorá deťom pomáha!
Školské programy a aktivity UNICEF
sú určené všetkým školám a sú súčasťou globálneho rozvojového vzdelávania. Interaktívne prezentácie sú vedené vyškolenými dobrovoľníkmi Slovenského výboru pre UNICEF absolvuje každý rok niekoľko tisíc žiakov. Cieľom je doplniť klasickú výučbu o tému práv dieťaťa a jeho porušovania v najchudobnejších krajinách sveta. Hodiny rozvojového vzdelávania, ktoré nesú podtitul "Dve tváre jedného sveta", vedú vyškolení dobrovoľníci. Pri interaktívnych prezentáciách využívajú atraktívne metódy výučby (napr. filmy, workshopy, hry) a neformálny prístup k žiakom. Programom Škola priateľská k deťom motivujeme školy uplatňovať "ducha" Dohovoru o právach dieťaťa a vytvárať v školách atmosféru, ktorá bude ústretová a otvorená voči deťom. Program tak spája deti na Slovensku s deťmi v rozvojových krajinách a u detí a mladých ľudí na Slovensku zvyšuje povedomie o tom, že „globálne“ ovplyvňuje „lokálne“ a že "ja - jednotlivec" a "my - spoločnosť" môžeme ovplyvniť globálne dianie aj v iných, napr. menej rozvinutých krajinách.
Ciele školských programov
► Zvýšiť zaujímavou, prístupnou a neformálnou formou informovanosť detí o svojich
právach a o Dohovore o právach dieťaťa
► Rozvíjať rešpekt voči ľudským bytostiam, základným slobodám a prírodnému prostrediu. Vedieť prijať aj iné názory, pochopiť kultúrne odlišnosti a kriticky myslieť.
► Pripraviť dieťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti a zvýšiť účasť mladých ľudí na občianskych aktivitách.