Nultý ročník v ZŠ na Hradnej ulici v Nových Zámkoch v budúcom školskom roku
Základná škola na Hradnej ulici 22 v Nových Zámkoch zriaďuje po prvýkrát so súhlasom zriaďovateľa v školskom roku 2009/2010 nultý ročník.
Nultý ročník je pripravený pre deti, ktoré k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov a majú z rôznych dôvodov (logopedické problémy, chudobná slovná zásoba, častá chorobnosť, telesná i sociálna nezrelosť, pretrvávajúca hravosť a problém obsedieť, ťažkosti v oblasti grafomotoriky a podobne) odloženú povinnú školskú dochádzku.
• Podmienkou zaradenia dieťaťa do nultého ročníka ZŠ je žiadosť rodiča a doporučený odklad povinnej školskej dochádzky, resp. zaradenie do nultého ročníka ZŠ po odporúčaniach školského poradenského zariadenia a po vyjadrení detského lekára.
• Trieda sa zriaďuje pri minimálnom počte 8 a maximálnom počte 16 žiakov.
• Vyučovanie bude prebiehať formou klasických vyučovacích hodín alebo v blokoch s prestávkami podľa potrieb detí s možnosťou pobytu v školskom klube v popoludňajších hodinách. Podľa záujmu dieťaťa, môže byť zaradené do niektorého zo záujmových krúžkov pôsobiacich priamo na škole.
• Na konci školského roka bude dieťaťu vydané riadne vysvedčenie so slovným hodnotením.
• Absolvovanie nultého ročníka v ZŠ sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky.
• Výchovno-vzdelávací proces bude uskutočňovaný v zmysle platných učebných plánov a osnov vydaných MŠ SR v týchto predmetoch:
1. Rozvíjanie komunikačných schopností (6 hod./týž.)
2. Rozvíjanie grafomotorických zručností a výtvarná výchova (3 hod./týž.)
3. Zmyslová výchova a základy matematických predstáv (4 hod./týž.)
4. Telesná výchova (2 hod./týž.)
5. Hudobno-pohybová výchova (3 hod./týž.)
6. Pracovná výchova (3 hod./týž.)
Úlohou nultého ročníka je zabezpečiť plynulý prechod detí do 1. ročníka ZŠ,
• rozvoj reči, jazykových a komunikačných schopností,
• rozvoj jemnej motoriky, grafomotorických schopností a prejavov,
• rozvoj poznávacích a psychických procesov (zrakového a sluchového vnímania, pamäti),
• rozvoj sociálnej a emocionálnej zrelosti (schopnosť nadviazať kontakt s vrstovníkmi a dospelým),
• rozvoj pracovných a seba obslužných návykov,
• rozvoj matematických predstáv,
• rozvoj esteticko-pohybových schopností.
Počas celého vyučovania sa využívajú rôzne námetové, didaktické a pohybové hry.
Cieľom nultého ročníka je vyučovanie uvoľnenejšou – priateľskou formou, rešpektujúc vekové i individuálne, rozumové a sociálne potreby dieťaťa. Veľmi dôležitý je individuálny prístup pedagóga, jeho pozitívne oceňovanie, navodenie pocitu bezpečia a istoty. Nenásilnou formou sú deti vedené k osvojovaniu školských návykov. Deťom je vytvorený dostatočný priestor na zvládanie požiadaviek zo strany pedagóga. Majú väčšiu šancu zažiť úspech a pochvalu a pripraviť sa na úspešný ale najmä bezproblémový vstup do prvého ročníka ZŠ. Vyučovanie prebieha v školskom prostredí základnej školy, kde je dieťa medzi svojimi rovesníkmi.
Prestávky zaraďuje učiteľ podľa potreby detí, ale deti postupne začnú vnímať zvonenie ako symbol, ktorý určuje začiatok a koniec hodín a prestávok. Každé z nich bude mať svoju lavicu a stoličku označenú menom, čiže si začne uvedomovať priestor o ktorý sa bude musieť starať a pracovať v ňom. Príjemným a harmonickým prostredím s dostatočným množstvom podnetov, ktoré spĺňajú psychologické, špeciálno-pedagogické, zdravotné a sociálne hľadisko, bude dieťa vnímať podnety všetkými zmyslami. Učiteľ nultého ročníka v spolupráci so špeciálnym pedagógom ale aj logopédom vytvoria príjemnú atmosféru a poskytnú citlivý a trpezlivý prístup svojím zverencom, podnietia ich záujem a motiváciu k školskej práci.
Všetkým rodičom prajeme, aby objavili silu lásky a trpezlivosti pri výchove a vzdelávaní svojich detí.
Mgr. Simona Kunčaková, školská špeciálna pedagogička