NOVINKY
Už čoskoro k nám zavíta Mikuláš...
Vianočný stromček
Aj tento rok sa naša škola zapojila do výzdoby vianočného stromčeka na námestí v Nových Zámkoch. K navodeniu vianočnej atmosféry svojimi šikovnými rukami prispeli i dievčatá z 3.C triedy.☃️️
Tvorivé dielne v ROS
- 13
Dňa 2. a 3.12. žiaci 3.C, 1.A,B navštívili priestory Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch. Vianočné tvorivé dielne boli zamerané na výrobu vianočných darčekov z drôtu, vianočných dekorácií a ikebán. Samozrejme nemohlo chýbať ani pečenie vianočných oblátok, či zdobenie medovníkov. Ich vôňa nám pripomenula blížiace sa sviatky, na ktoré sa všetci veľmi tešíme. Na záver sme si pozreli prezentáciu o vianočných symboloch. Ďakujeme všetkým za radostné chvíle, za trpezlivosť a chutný čajík, ktorý nás príjemne zahrial.
Vyučovanie s FUNTRONIC
- 14
Dnes si žiaci 3.C mohli vyskúšať interaktívno – edukačnú pomôcku FUNTRONIC. Táto metóda využíva prirodzenú potrebu zábavy, motivuje žiakov aktívne sa zapájať do vyučovania. Okrem iného rozvíja logické myslenie, postreh, pohyblivosť, trpezlivosť a vnímanie. Metóda predpokladá nasmerovanie pozornosti na edukačný obsah pomocou stimulácie zraku, sluchu, pohybu a chvály. Vyskúšali sme si rôzne hry zamerané na detské vnímanie, ktoré rozvíjali náš postreh, logické myslenie a hlavne pohyblivosť🙂.
Funtornic je skvelým edukačným prostriedkom na vyučovanie, vedie žiakov ku kreativite, nezávislosti a spolupráci. Dôkazom boli aj naši žiaci, ktorí si zábavné aktivity užili naplno. Tešíme sa na ďalšie vyučovanie s interaktívnou podlahou.🙂🙂🙂
Mgr.Eleonóra Vargová Žilinská
#GIVINGTUESDAY
#GivingTuesday je sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Je to deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Aj naša škola sa dňa 2.12 a 3.12 zapojila do tejto celosvetovej aktivity. Chceme sa veľmi pekne poďakovať všetkým rodičom i kolegom, ktorí trvanlivými potravinami a drogériou prispeli do tejto zbierky a podporili tak sociálne slabších jedincov i rodiny v meste Nové Zámky. Ďakujeme!
Mgr. Monika Pintérová – sociálna pedagogička, koordinátorka žiackeho parlamentu
#Giving Tuesday - sviatok štedrosti pokračuje ešte aj dnes
Prírodoveda v 4.a
- 3
Na hodinách prírodovedy sme sa v novembri učili o jednoduchých strojoch. Učivo o páke, naklonenej rovine, kladke a ozubenom kolese nás veľmi bavilo, lebo sme si naše teoretické znalosti mohli vyskúšať aj v praxi. Vyrobili sme a zostrojili niekoľko hračiek, ktoré pracujú na princípe jednoduchých strojov. Aby sme mali z našich výtvorov ešte väčšiu radosť urobili sme si z nich peknú výstavku . Na: tejto výstavke možno vidieť žeriavy, hojdačky, schody, studňu a ďalšie.Učiť sa takým to spôsobom nás veľmi baví
Ziaci 4.A triedy
BIOPROFILY
- 1
Naša škola je zapojená do projektu Bioprofily (Implementácia praktickej environmentálnej výchovy do škôl.) Ide v ňom o praktickú environmentálnu výchovu na školách. Medzinárodného monitoringu sa zúčastňujú štáty Španielsko, Taliansko, Anglicko a Slovensko. Uučitelia zo štyroch krajín na úvodných školeniach v Španielsku alebo Taliansku monitorovali témy environmentálnej výchovy a aktivizujúce metódy jej výučby. Projekt je určený hlavne pre deti druhého stupňa základných škôl. Hlavnými témami sú čistota ovzdušia, kvalita vody, separácia odpadu a ochrana biodiverzity. Taktiež klimatická zmena, spotreba energie, ochrana a zachovanie kultúrneho i prírodného dedičstva.
Naša škola dostala za úlohu monitorovať dva bioprofily: „Šetrenie vodou“ a „Dedičstvo okolo nás.“ Prvej témy sa ujali žiaci 8.B a 9.A, druhú tému spracovali žiaci 9.B.
Pri šetrení vodou bolo úlohou žiakov sledovať počas jedného týždňa stav vodomerov, vypočítať spotrebu vody domácnosti za týždeň a za rok a tak sa dostať k spotrebe vody na osobu a rok. Spotreba, ktorú zistili, sa pohybovala od 13,3 po 51 m3/rok; priemerne vyšlo približne 40 m3, čo je pri udávanej spotrebe vody v EÚ vcelku pozitívne (44m3).
Rozsiahly bioprofil o dedičstve si deviataci podelili do skupín tak, aby sme v Nových Zámkoch a okolí zmonitorovali hmotné aj nehmotné kultúrne dedičstvo, rovnako ako prírodné dedičstvo. Do záznamových kariet (a nášho povedomia) sa tak dostali informácie o synagóge, ochotníckom divadle Paradox, významnej archeologickej lokalite Zámeček a o chránenej prírodnej pamiatke Potok Chrenovka, rovnako ako chránenom vtáčom území v našej lokalite.
Žiaci si vyhľadávali informácie o jednotlivých formách dedičstva, vypĺňali záznamové karty vrátane vypracovania SWOT analýzy, návrhov na zlepšenie a vyhodnocovali kľúčové faktory. Naše dedičstvo spoznávali pešo i na bicykloch, robili fotodokumentáciu a ich povinnou prílohou bola mapa monitorovaného územia s vyznačením lokality.
Nebola to práca na hodinu, ani na deň. Touto cestou im za ich snahu ďakujem. Zároveň dúfam, že monitorovanie nebola pre nich len práca, ale aj obohatenie.
Z. Valkusová