Som hrdá na to, že aspoň dve naše kolegyne mali tú česť byť účastníčkami krásneho aktu vyznamenávania v Primaciálnom paláci Bratislave, ktoré prijali z rúk pána ministra školstva Dušana Čaploviča a primátora hlavného mesta pána Milana Ftáčnika.
Eleonóra Vargová – Žilinská je mladá ambiciózna učiteľka s citlivým prístupom k deťom, empatická k rodičom, ochotná spolupracovať a zúčastňovať sa na tvorbe projektov, vytváraní estetického prostredia nielen vo vlastnej triede, ale aj vo vonkajších a vnútorných priestoroch školy. Je nadšenou propagátorkou moderných foriem práce vo výučbe cudzích jazykov, aktívne sa podieľala na realizácii projektu Bilingválnej formy výučby na ZŠ, preto si i rozšírila svoju pedagogickú spôsobilosť a úspešne ukončila štúdium anglického jazyka na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v r. 2010. Svoju kreativitu a pedagogické majstrovstvo predviedla i na krajských metodických dňoch, ktoré organizovala naša škola – ZŠ Hradná v Nových Zámkoch. Prezentovali sme na nich rôzne metódy a formy vo výučbe anglického, nemeckého, ruského a francúzskeho jazyka a pani učiteľka Vargová - Žilinská bola jednou z tých, ktorá svoje poznatky a skúsenosti rada ponúkla i ďalším kolegom a kolegyniam. Jej zanietenosť a osobná angažovanosť sa prejavuje i v príprave na vyučovanie, na ktoré si pravidelne zostavuje vlastné prezentácie, aktívne a premyslene využíva interaktívnu tabuľu, jazykové laboratórium, internet a čo je podstatné, neustále podnecuje deti k tvorivej činnosti s veľkou trpezlivosťou a láskou. Napriek tomu, že je matkou rozkošnej štvorročnej dcérky, na ktorú si vždy nájde čas, rozhodla sa rozšíriť si svoje znalosti štúdiom ďalšieho – nemeckého – jazyka.
Je naozaj obdivuhodné, čo všetko táto mladá pedagogička dokáže. Veď okrem už zmienených činností sa podieľa i na organizácii a priebehu všetkých projektov, ktoré škola získala – Comenius, Moderná výučba v modernej škole, Vianoce na Hradnej, Náš farebný svet, Deň matiek. Okrem toho spolupracuje s MsÚ v Nových Zámkoch v rámci projektu Európa pre deti, kde metodicky pripravila a odučila 10 hodín anglického jazyka s použitím interaktívnej tabule pre využitie na školách na Slovensku a v Maďarsku.
Melinda Kovácsová začala pracovať v ZŠ, Hradná 22, Nové Zámky ako učiteľka anglického jazyka a literatúry a informatiky. Je jednou z tých nadšených pedagógov, ktorí skúšajú všetky dostupné formy a metódy práce, sama pripravuje zaujímavé, pútavé prezentácie a aj vďaka nej sa žiaci učia anglický jazyk radi a s chuťou. Osobne stála pri zrode projektu Bilingválna forma výučby na ZŠ a vyučovala žiakov od 1. ročníka, v súčasnosti je ich triednou učiteľkou. Dnes sú „jej deti“ ôsmaci – je to práve tá experimentálna trieda, ktorá začína dávať o sebe vedieť čím ďalej, tým dôraznejšie. Úspechy dosiahli už dvakrát za sebou účasťou v súťaži Jazykový kvet v Nitre – v kategórii dráma v anglickom jazyku a získali 1. miesto v celoslovenskom kole. Najčerstvejším úspechom je 1. miesto jej žiačky v krajskom kole olympiády v anglickom jazyku. Pani učiteľka sa vzdeláva po každej stránke. Keďže je vynikajúcou angličtinárkou, vyučuje v tomto jazyku aj prírodovedu a telesnú výchovu. Pracovné listy rôzneho zamerania, nielen výchovno-vzdelávacie, ale i zábavné, tvorí úplne samozrejme a prihliada na rôzne schopnosti žiakov.
Nezanedbáva ani mimoškolskú činnosť. Úspešne vedie dramatický krúžok v anglickom jazyku, angažuje sa vo všetkých projektoch školy a momentálne manažuje projekt COMENIUS – partnerstvá s názvom Môj starý otec vyrastal na hrách a ja vyrastám s hračkami. Doba trvania projektu: september 2012 – august 2014 / 2 roky/. Projekt je zameraný na partnerstvo žiakov ZŠ realizovaný mobilitnou účasťou žiakov a zamestnancov v partnerských krajinách. Partnerstvo tvoria žiaci zo Slovenska , Poľska a Turecka. Vymenovať všetky aktivity pani učiteľky by trvalo nesmierne dlho. Ale je evidentné, že za svoj úprimný vzťah k deťom, k vzdelaniu, modernizácii vyučovacích metód, si vyznamenanie zaslúži. Je to vynikajúci praktik a zároveň metodik, ktorý svoje teoretické poznatky overuje v praxi. A to je to najsprávnejšie, čo pedagóg má robiť.
Mgr. Mária Kuklová