
Po roku sme sa zúčastnili ďalšieho cyklu prednášok o prírodovedných profesiách. Žiaci 8. ročníka o svojich dojmoch napísali referáty, ponúkame výber z nich:
„Mali sme prezentáciu s geologičkou Monikou Kopeckou, ktorá nám rozprávala o kartografii. Najskôr spomínala, ako sa k tejto práci dostala. Povedala nám, že vyhrala celoslovenské kolo geografickej olympiády a vtedy sa rozhodla, že to chce aj študovať.“
(Alexandra. Stanková)
„ Prednáška sa konala v kine Mier. Bola veľmi zaujímavá, prednášala ju RNDr. Monika Kopecká z Geografického ústavu SAV. Rozprávala nám o snímkach, ktoré môžu byť satelitné alebo družicové. Družicovými snímkami môžeme pozorovať oblačnosť, zemský povrch alebo atmosféru. Satelitnými snímkami môžeme pozorovať dom, ulice alebo mesto z výšky... Súťaž Moje mesto v dnešnom svete pre deti organizuje Geografický ústav SAV. Cieľom je zlepšiť záujem detí o životné prostredie. Súťaže sa môžu zúčastniť deti do 16 rokov.“
(Natália Mészárosová)
„ Záznamy z družicových snímok máme už viac ako 40 rokov. Umožňujú nám sledovať napr. zánik Aralského jazera – pred 30-40 rokmi bolo považované za najväčšie jazero, dnes je asi 3x menšie.“
(Veronika Fujasová)
„ Najväčšie zmeny, ktoré sa monitorovali snímkami kartografov, sú v okolí Trnavy a Žiliny, vďaka pribúdajúcim obchodným centrám a automobilovým závodom. Takéto snímky môžu napríklad dokázať, kde bol nelegálne vyrúbaný strom. Prekrytá pôda asfaltom je v Trnave 65%. To znamená, že je tam viac asfaltu ako zelene... Vznikli letecké snímky celého Slovenska, ktoré sú priebežne aktualizované. Sú prístupné na www.podnemapy.sk.“
(Rebecca Pálinkásová)
V druhej časti bol premietnutý film.
„Keby som mal voliť medzi pravdou a krásou, volil by som krásu. Je pravdivejšia než pravda sama. Vybral som sa ju hľadať. Trošku nerozhodne, ale predsa – naprieč Slovenskom. –Takto Tomáš Hulík spomínal vo svojom filme Cesty Slovenskom. Začal svoju výpravu na východe a skončil na západe.“
( Monika Andová)
Výpočet miest, ktorý Tomáš Hulík navštívil, najviac popísala Karin Bóriková:
“ V Bojniciach sú najnavštevovanejšie miesta hrad a zoo.... V Trenčíne je trenčiansky hrad, mnoho významných kostolov, koná sa tu aj festival Bažant pohoda.... Zvolen je známy svojim hradom a folklórnym súborom Poľana....Tatry sú naše najnavštevovanejšie hory, priťahujú ľudí na lyžovačky, ale aj na svoje kopce....Na Orave je možnosť plavenia sa na pltiach, odkiaľ môžeme vidieť bojnický zámok.... Veľmi známym a krásnym hradom je krásna Hôrka... Z našich jaskýň boli spomenuté Ochtinská aragonitová jaskyňa alebo Dobšinská ľadová jaskyňa.... Na Spiši nájdeme Spišský hrad, kostoly, pamiatky... V Slovensko raji je krásna príroda, vodopády, priepasti... V Levoči je nádherný oltár... Najznámejší folklór je v Detve – na detvianskych folklórnych slávnostiach. V Kremnici je výroba minci a v banskej Štiavnici baňa...“
„ Veľa zahraničných filmov je o Slovensku, len zahraniční autori pozerajú na Slovensko z iného uhla, a preto spravil autor prírodovedný film, ktorý je pravdivý.“ (Norbert Nozdrovický)